Pieką, śpiewają, organizują imprezy. Gospodynie ożywią i wieś, i miasto

Czytaj dalej
Fot. Arch. KGW Słoneczniki
Anna Rimke

Pieką, śpiewają, organizują imprezy. Gospodynie ożywią i wieś, i miasto

Anna Rimke

Kiedyś koła gospodyń zbierały zapisy na pisklęta, a w żniwa organizowały dziecińce. Dziś bez pań nie odbędzie się żadna impreza. Mało tego, większość imprez to one organizują!

- W przeszłości koło w okresie żniw organizowało dziecińce, w których zapewniona była opieka nad maluchami. „Na stanie” koła była pralka, którą mieszkańcy mogli wypożyczać, podobnie jak szatkownice do kapusty oraz magiel. Ale teraz też mamy naczynia, zastawy stołowe, sztućce, obrusy, które wypożyczamy - opowiada Leokadia Wołoszczuk, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich z Janczewa (gm. Santok). To chyba jedno z najstarszych kół w kraju: działa nieprzerwanie od 1959 r.! Od początku działalności to właśnie koło gospodyń było organizatorem licznych zabaw, wieczorków tanecznych. I tak jest do dziś. Panie z Janczewa nadal uświetniają wszystkie imprezy odbywające sie we wsi, od sportowych po charytatywne.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipich Gór (gm. Strzelce Krajeńskie) również działają od dawna. I jak większość kół zawiązywanych przed laty, na początku skupiały się na zapisywaniu piskląt, wynajmowaniu naczyń czy organizacji imprez. - Teraz zależy nam na zachowaniu tradycji regionalno-kulturalnych. Reprezentujemy też naszą wieś na wszelkich imprezach - mówi Wiesława Staniszewska, szefowa KGW Lipie Góry. Panie uczestniczą w koncertach charytatywnych, targach jadła czy święcie ogrodów.

Niezły staż ma Kołu Gospodyń Wiejskich w Goruńsku (gm. Bledzew) - zawiązało się w 1983 r. - Możemy pochwalić się talentem w wyszywaniu, haftowaniu i choćby wyklejaniu - mówi jego szefowa Agnieszka Płomińska. A Koło Gospodyń Wiejskich z Wielisławic, choć działa od niespełna siedmiu lat, już może się pochwalić wieloma imprezami, które organizowało. Od tych z okazji święta babci, dziecka czy kobiet, po białą sobotę - czyli darmowe badania dla mieszkańców wsi. Panie biorą też udział w konkursach kulinarnych. W konkursie na gminną pisankę czy palmę wielkanocną zajęły pierwsze miejsce!

Koło Gospodyń Wiejskich z Gorzycy (gm. Międzyrzecz) powstało w 2010 r. Ale również ma niezły dorobek. - Organizowałyśmy zajęcia z aerobiku i nordic walking. Nauczyłyśmy się robić ozdobne wianki, palmy wielkanocne oraz dekoracje z papierowej wikliny - wymienia działania KGW Słoneczniki ich szefowa Barbara Kozdrowska. Panie z Gorzycy organizują też Dzień Babci, Dzień Kobiet czy Dzień Pieczonego Ziemniaka oraz dożynki.

Jeszcze młodsze jest Koło Gospodyń Miejskich (tak, miejskich!), które zawiązało się w 2013 r., kiedy to skrzyknęły się gorzowskie rękodzielniczki. - Walczymy o kolorową przestrzeń miejską, dlatego też włączamy się w „partyzanckie” akcje - tłumaczy Elżbieta Jaworek - Klatta, szefowa gorzowskich pań (ich zdjęcie pokazujemy na str. 1). To choćby przyozdabianie szydełkowymi ubrankami latarni na Wełnianym Rynku, robienie wiosennych dekoracji na skwerach miejskich, czy ubranie Marii z Fontanny Pauckscha. Gorzowianki prowadzą też akcje charytatywne.

Niedługim stażem, ale licznymi akcjami, mogą również pochwalić się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Połęcka (gm. Ośno Lubuskie). Również działają charytatywnie i dbają o urozmaicenie czasu wolnego mieszkańcom. - Systematycznie uczestniczymy w Jarmarkach Smakosza, w konkursach kulinarnych podczas Jesieni w Gliśnie i targach rolniczych w Kalsku. W 2015 r. uczestniczyłyśmy także w pikniku wieprzowym w Gubinie - opowiada Mariola Kozakiewicz-Nikodem, szefowa koła z Połęcka.

Zaledwie dwa lata temu powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Ownicach (gm. Słońsk). Założyła je Agnieszka Jamniuk, która mieszka tu od niedawna. - Skrzyknęłam się z innymi dziewczynami ze wsi i zaczęłyśmy włączać się w organizację różnych imprez - tłumaczy pani Agnieszka, szefowa koła. Panie reprezentują swoją gminę na imprezach powiatowych - wystawiają stoiska z ciastami, rękodziełem czy pierogami. Koło zajmuje się też imprezami we wsi. Był już dzień dziecka, sylwester, choinka dla maluchów. - Ale nie samą rozrywką się zajmujemy. Zorganizowałyśmy też wyjście edukacyjne dla dzieci oraz badania logopedyczne dla nich - wylicza A. Jamniuk.

Wspólnie z Czytelnikami chcemy wybrać Superkoło Gospodyń Wiejskich oraz Superszefową tych kół. Do plebiscytu zgłosiło się osiem kół z północnej części województwa i pięć szefowych (południe regionu rywalizuje osobno). Głosować można za pomocą kliknięć na www.gazetalubuska.pl/kgw oraz SMS-ami. Głosowanie kliknięciami trwa do 22 lutego. Na SMS czekamy do 29 lutego.

Jak głosować

Żeby zagłosować na Superkoło wyślij SMS:

Żeby zagłosować na Superszefową, wyślij SMS:

Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.