Pielęgnacja dojrzałych zębów

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Patrycja Wacławska

Pielęgnacja dojrzałych zębów

Patrycja Wacławska

Stomatolodzy przekonują, że na poprawę zdrowia i wyglądu zębów nigdy nie jest za późno

Myślisz, że w starszym wieku nie warto już dbać o zęby, bo i tak wypadną? Założenie aparatu ortodontycznego ma sens jedynie w młodym wieku, a w przypadku utraty zębów pozostaje tylko proteza? Nic bardziej mylnego! W tym wieku troska o zdrowie jamy ustnej to równie ważny element profilaktyki, jak kontrola ciśnienia, wzroku lub słuchu. Poznaj najczęstsze mity na temat pielęgnacji jamy ustnej u dojrzałych osób, by zrozumieć, że na piękny uśmiech nigdy nie jest za późno.

Mit nr 1: starzenie się oznacza utratę zębów

To prawda, że w wieku podeszłym ryzyko utraty naturalnych zębów jest wyższe niż w młodości. Ale dotyczy to niektórych pacjentów. Często to, jak mocne są nasze zęby, to kwestia indywidualna. Ktoś powie „taka uroda” i tak rzeczywiście w dużej mierze jest - dziedziczymy predyspozycje do niektórych chorób stomatologicznych np. próchnicy czy paradontozy po naszych rodzicach i dziadkach. - Z natury jedni mają zęby mocne, inni słabsze. W pozostałych przypadkach najważniejsza jest higiena i nasze nawyki.

To, jak dbamy o nasze zęby z pewnością zaprocentuje w kolejnych latach i pozwoli cieszyć się dłużej naturalnym uzębieniem. Absolutna podstawa to szczotkowanie zębów 2 razy dziennie, używanie nici dentystycznej oraz regularne wykonywanie badań kontrolnych raz na pół roku. W przypadku starszych pacjentów wywiad z pacjentem i przegląd będzie nakierunkowany w dużej mierze na tkanki przyzębia, gdyż choroby dziąseł to główny powód utraty zębów u seniorów - mówi lekarz stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Mit nr 2: u starszych pacjentów ryzyko rozwoju ubytków jest mniejsze

W rzeczywistości starsze osoby są tak samo podatne na próchnicę, jak młodsze grupy pacjentów. Czasami odsetek osób z próchnicą jest nawet wyższy, np. w przypadku starszych pacjentów, którzy przebywają w domach opieki dla seniorów, gdzie brakuje profesjonalnej opieki stomatologicznej i nie zawsze prowadzona jest właściwa kontrola stanu jamy ustnej. Także osoby z poważniejszym dolegliwościami zdrowotnymi są bardziej narażone na próchnicę poprzez współwystępujące jednostki chorobowe, ale także poprzez większą suchość w ustach (ślina chroni przed atakiem bakterii), przyjmowanie leków lub choćby noszenie protezy zębowej, która także wymaga dokładnej higieny. Starszy wiek determinuje także intensywniejsze odkładanie się kamienia nazębnego i cofanie się dziąseł.

- Należy mieć na uwadze, że u osób starszych próchnica przebiega nieco inaczej niż u młodszych pacjentów. Często jest to próchnica przewlekła, rozwija się wolniej, rzadziej występuje charakterystyczny ból zęba. Częściej pacjenci skarżą się z kolei na kruchość zębów spowodowaną postępującą demineralizacją - wyjaśnia stomatolog.

Mit nr 3: choroby zębów skupiają się tylko na zębach

Nie zawsze to bezpośrednio zła higiena lub złe przyzwyczajenia są winne gorszej kondycji naszych zębów, problemów z dziąsłami i utracie zębów. Zdarza się, że to wiek determinuje schorzenia, które mogą mieć znaczny wpływ na nasze zęby. Jest to choćby osteoporoza, choroba, która dotyka najczęściej osoby po 50. roku życia. Charakteryzuje się ona postępującym ubytkiem masy kostnej i osłabieniem kości, czego efektem może być nie tylko większe ryzyko złamań, ale także zły stan zębów.

Z drugiej strony zły stan zębów sam może indukować rozwój ogólnoustrojowych chorób, m.in. cukrzycy, chorób serca lub zapalenia płuc. Uważa się bowiem, że stany zapalne w jamie ustnej nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. A więc wbrew potocznemu myśleniu, zdrowe zęby w przypadku starszej osoby to nie tylko piękny uśmiech czy narząd służący do żucia, ale fundament profilaktyki.

Mit nr 4: jestem za stary na zmiany

Nigdy nie jest za późno na zmianę swoich przyzwyczajeń i nowe wybory. Być może nasze zęby są zdrowe, ale borykamy się z kompleksami z ich powodu. Nasz uśmiech jest niepełny? Przebarwienia zmniejszają ich estetykę? Nie jesteśmy zadowoleni z ich kształtu? Chcielibyśmy zamienić protezę na solidne implanty? Na takie decyzje nigdy nie jest za późno.

Jest wiele zabiegów, które można wybrać bez względu na wiek, m.in. leczenie ortodontyczne. Jest ono nieco inaczej prowadzone niż u osoby młodej, ale nawet w tym wieku możliwa jest korekcja wad zgryzu. Przed planowanym zabiegiem wymagane jest wyleczenie wszystkich zębów.

Pielęgnacja dojrzałych zębów
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Patrycja Wacławska, (opr.) [email protected]

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.