Pielęgniarki muszą dziś płacić za gabinety, by pomagać uczniom...

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Leszek Kalinowski

Pielęgniarki muszą dziś płacić za gabinety, by pomagać uczniom...

Leszek Kalinowski

Pielęgniarki w szkołach w 1999 roku zostały zmuszone do założenia działalności gospodarczej. Aby się utrzymać muszą pracować w kilku placówkach. Teraz okazuje się, że za pomieszczenia, w których udzielają pomocy uczniom i nauczycielom mają płacić. To powoduje, że koszty prowadzenia tej działalności znacznie wzrosną...

Lubuskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Medycyny Szkolnej zwróciło się do prezydenta Janusza Kubickiego, by odwołał zarządzenie z 5 stycznia tego roku w sprawie opłat za użytkowanie gabinetów profilaktyki w szkołach i opłat za media.
Pielęgniarki podkreślają, że obciążenie finansowe staje się dotkliwe, bo każda z nich obejmuje opieką kilka szkół (kilka gabinetów). Zaopatrzenie w opatrunki oraz leki jest uzupełniane wyłącznie przez pielęgniarki.

Ile średnio miesięcznie trzeba wydać na 600 uczniów? Pielęgniarki wyliczają: Zakup materiałów opatrunkowych i leków – 150 zł. Artykuły biurowe (dokumentacja uczniów) – 50 zł, materiały do profilaktyki – 30 zł. Środki czystości – 50 zł. ZUS – 1200 zł. Koszt podatku – średnio 200 zł. Koszt biura rachunkowego – 200 zł. Koszt podatku od nieruchomości (3 gabinety na cały rok 240 zł to miesięcznie 20 zł). Utylizacja odpadów medycznych (obowiązuje umowa) – 30 zł. Dojazd do placówek poza miastem – 50 zł. Razem koszty miesięcznie to około 2 tys. zł.

Sprawę poruszył też na ostatniej sesji radny Jacek Budziński (PiS). Złożył interpelację i czeka na odpowiedź. – Mam nadzieję, że będzie ona pozytywna. Bo nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo są potrzebne pielęgniarki w szkołach – mówi Jacek Budziński.

Wiceprezydent Wioleta Haręźlak tłumaczy, że rozporządzenie wynika z ustawy o VAT, która się zmieniła. Miasto musi się podporządkować i teraz dyrektorzy placówek oświatowych muszą podpisywać umowy z pielęgniarkami.
– My nigdy komercyjnie tej usługi nie traktowaliśmy – podkreśla W. Haręźlak. – Do tej pory pielęgniarki miały użyczenie lokali, ale zmieniona ustawa tego nie przewiduje. Rozporządzenie nie wynika z naszej złej woli. Takie jest obowiązujące prawo. W rozporządzeniu prezydenta jednak jest napisane, że dyrektor szkoły może obniżyć opłatę do 90 procent. I myślę, że tak właśnie będzie we wszystkich naszych placówkach oświatowych. Dodajmy, że nowe przepisy obowiązują także kluby sportowe.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.