Marek Białowąs

Pieniądze z Unii zmienią Kargową

Marek Białowąs

2 mln zł wyda w najbliższym czasie Kargowa na budowę i remont dróg. Dużym wsparciem dla gmin są pieniądze z Unii Europejskiej.

W minioną środę burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze podpisał umowy na dofinansowanie modernizacji gminnych dróg.

- Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia. Napisaliśmy wnioski na wsparcie remontów dróg, które miały szanse na zakwalifikowanie, np. tych łączących się z trasami wyższego rzędu - mówi J. Fabiś. - Przykładem jest ul. Kasztanowa. W naszych celach ta ulica była na liście dopiero na czwartym miejscu, jednak obowiązujące zasady dofinansowania spowodowały, że miała największe szanse na wsparcie.

I tak Kargowa otrzyma pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na remont wspomnianej już ul. Kasztanowej w mieście oraz w Smolnie Wielkim na odnowę trasy biegnącej do byłego PGR-u. Dofinansowanie otrzyma również przebudowa drogi w Karszynie. Dwie pierwsze inwestycje będą zrealizowane jeszcze w tym roku. Trasa w Karszynie (3. etap remontu realizowanego przez powiat zielonogórski) to zadanie na 2017 r. Niestety na dotację nie miały szans najbardziej pożądane w Kargowej ulice: Polna, Źródlana i Widokowa.

- A dla nich przygotowaliśmy już projekty techniczne i pozwolenia na budowę. Kosztowało to łącznie 90 tys. zł - wyjaśnia burmistrz. - Rada miejska wprowadziła już do budżetu gminy realizację inwestycji współfinansowanych z PROW oraz modernizacji odcinka ul. Polnej na wysokości od ul. Stromej do ul. Widokowej oraz ulepszenia nawierzchni drugiego odcinka ul. Polnej - od Górnej do ul. Stromej. Wartość wszystkich inwestycji wynosi 2 mln zł. Pieniądze te pochodzą z oszczędności ubiegłorocznych oraz dochodów budżetu i przeznaczone były na modernizację dróg. W przyszłym roku Kargowa w planach ma modernizację ul. Źródlanej ze środków, które wrócą z urzędu marszałkowskiego po rozliczeniu zadań współfinansowanych z PROW.

Podobne umowy na remont dróg podpisał też Sulechów. Za unijne pieniądze w ramach PROW odbudowana zostanie trasa Krężoły - Obłotne (koszt blisko 3,7 mln zł) oraz ul. Portowa w Cigacicach (za 520 tys. zł).
Gminy otrzymają zwrot poniesionych wydatków po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji, w wysokości 63 proc. wartości poniesionych kosztów, czyli do końca czerwca przyszłego roku. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.