Czesław Wachnik

Pierwsze remonty dróg i ulic rozpoczną się już w tym roku

Z.Szumski: -To dobrze, że wyremontujemy ulicę w Szczańcu. Fot. M.Kapała Z.Szumski: -To dobrze, że wyremontujemy ulicę w Szczańcu.
Czesław Wachnik

Za pozyskane pieniądze unijne wyremontowanych zostanie kilkanaście ulic w wielu gminach: Babimoście, Zaborze, Czerwieńsku, Sulechowie, Szczańcu.

Około 74 mln zł trafi na drogi powiatowe i gminne do końca 2020 roku. Suma ta może być większa, co podkreślił wicemarszałek Stanisław Tom-czyszyn, ale pod warunkiem, że samorządy szybko i sprawnie wydadzą pieniądze, które dostały z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Łącznie zostanie przebudowanych lub zmodernizowanych ponad 100 km dróg. W niektórych gminach będą to odcinki o długości 200 - 300 metrach, ale w innych o długości powyżej 1 km. Przy rozstrzyganiu konkursów na pozyskanie pieniędzy z PROW Lubuski Urząd Marszałkowski przyjął zasadę, że każda gmina jak też powiat mogą dostać maksymalnie po 3 mln zł. Wielkość dofinansowania wyniesie 63 procent, a więc np. przy kosztach rzędu 1 mln zł, około 400 tys. zł musi ze swojej kasy wyłożyć gmina lub powiat. Już przed wakacjami rozstrzygnięte zostaną pierwsze przetargi, a niektóre drogi zostaną wyremontowane w tym roku.

Gmina Czerwieńsk otrzymała dofinansowanie do trzech inwestycji. Największą, bo o wartości aż prawie 1,4 mln zł jest przebudowa ul. Zielonogórskiej. Natomiast w Płotach. przebudowane mają być ulice o nawierzchni gruntowej jak Strumykowa i Mostowa. Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus powiedział nam, że dzięki wspomnianym pracom znacznie poprawi się bezpieczeństwo. Pierwsze prace rozpoczną się już w tym roku.

- -Cieszę się - powiedział nam wójt Szczańca Krzysztof Neryng. - Jeżeli na pięć inwestycji, które będą prowadzone w powiecie świebodzińskim, aż cztery przypadło w naszej gminie, to trudno się nie cieszyć. O remonty dróg mieszkańcy zabiegali od lat i się doczekali - tłumaczył wójt Neryng. Nasz rozmówca dodał też, że w budżecie gminy już zabezpieczono pieniądze na wkład własny.
W gminie Szczaniec przebudowana ma być droga w Kiełczu (wartość to 234 tys. zł), w Dąbrówce Małej (387 tys. zł) i Ojerzycach (337 tys. zł). Jednak największa inwestycją w gminie będzie modernizacja drogi w Szczańcu. Zajmie się tym powiat świebodziński, bo droga jest powiatową. Jej wartość to ponad 3 mln zł, czego dofinansowanie z PROW wyniesie około 2 mln zł. Starosta Zbigniew Szumski powiedział nam, że na początku przebuduje się około 800 metrowy odcinek. Później prace przeniosą się na kolejne. - To dobrze, że dostaliśmy pieniądze. Myślę, że najbardziej zadowoleni będą mieszkańcy Szczańca - dodał starosta.
W powiecie świebodzi-ńskim modernizowana będzie też droga w Radoszynie. Gmina Skąpe dostała dofinansowanie na jej przeprowadzenie w wysokości prawie 350 tys. zł, przy kosztach 550 tys. zł.

W powiecie zielonogórskim dotacje na modernizację dróg trafią do Babimostu, Zaboru, Kargowej i Sulechowa. W przypadku Babimostu remontowane będą ulica 3 Maja w Starym Kramsku (1 mln zł), drogi we wsiach Podmokle Wielkie oraz Podmokle Małe. Łącznie gmina pozyska prawie 1,5 mln zł. Sporo pieniędzy trafi też do Zaboru. Prawie 2,5 mln zł unijnych pieniędzy pochłonie remont kilku ulic m.in. Brzozowej, Wierzbowej, Klonowej, Ceglanej,Grabowej, Jesionowej, Kalinowej w Droszkowie.

Natomiast w samym Zaborze remontowane będą ulice Wapienna i Okrężna. Gmina Sulechów dostanie prawie 2,7 mln zł. Przebudowana zostanie ulica Portowa w Cigacicach oraz droga między Krężołami a Obłotnem. To jedna z większych inwestycji na które trafią pieniadze z PROW. Remont ma kosztować prawie 3,7 mln zł. Z innych prac na które pozyskano pieniądze wymieńmy remont drogi w Ostrzycach, przebudowę ulicy Kasztanowej w Kargowej oraz drogi z Kar-szyna do Kargowej. Remont tej ostatniej będzie kosztował prawie 2,4 mln zł, a zajmie się tym powiat zielonogórski.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.