Pierwsze zmarszczki to nie dramat, czyli jak dbać o skórę, gdy masz lat 30+

Czytaj dalej
Fot. Archiwum własne
Ilona Burkowska

Pierwsze zmarszczki to nie dramat, czyli jak dbać o skórę, gdy masz lat 30+

Ilona Burkowska

Niestety, już po 30. roku życia możesz zaobserwować na skórze pierwsze objawy upływającego czasu. Jaką pielęgnację stosować? Radzi nasza ekspertka Samanta Krzyżaniak, kosmetyczka.

Już po 30. możesz zaobserwować zmiany w postaci drobnych zmarszczek mimicznych i załamań naskórka, nierównomiernej pigmentacji, zaburzonego procesu rogowacenia, zmniejszenia poziomu nawilżenia skóry, cieńszej warstwy płaszcza hydrolipidowego naskórka - wyjaśnia Samanta Krzyżaniak, kosmetyczka. Te objawy szczególnie mogą być widoczne w okolicach delikatnych, wrażliwych i relatywnie cieńszych partii skóry wokół oczu czy czoła.
Te niekorzystne zmiany wynikają ze stopniowego spowalniania procesów życiowych komórek i tkanek, wolniejszego przebiegu odnowy komórkowej, stopniowego zmniejszania wytwarzania kolagenu i elastyny oraz zmniejszonej syntezy kwasu hialuronowego.

Jak z tym walczyć

Pielęgnacja skóry po 30. roku życia powinna zostać rozszerzona o dobrane indywidualnie procedury regeneracyjno- stymulujące. Jednocześnie kontynuujmy dotychczasowe działania zapobiegające starzeniu.
Na tym etapie profilaktyka obejmuje głównie zabezpieczanie skóry przed czynnikami rozpoczynającymi proces starzenia się. Jest skutkiem stresu oksydacyjnego, który powstaje pod wpływem aktywności wolnych rodników. Nakładajmy kremy z filtrami UV, stosujmy przesłony i filtry na ekran komputera, nośmy okulary przeciwsłoneczne i unikajmy innych bodźców, które mogą działać drażniąco.
Istotny wpływ na wygląd naszej skóry ma też dieta, tryb życia, poziom stresu, sen i wiele innych czynników, nierzadko zależnych od charakteru wykonywanej pracy. Bo jakość naszej skóry zawsze jest wypadkową czynników i wewnętrznych, i zewnętrznych. A więc również tych, na który mamy realny wpływ. Dlatego musimy całościowo podejść do tematu, by skutecznie zapobiegać przedwczesnemu starzeniu.

Twoje zadanie

- Po 30. roku życia zaleca się intensyfikację, wykonywanych w gabinetach kosmetyki profesjonalnej, zabiegów złuszczających i stymulujących proces odnowy komórkowej - mówi S. Krzyżaniak. Efektem takich chemicznych, mechanicznych lub skojarzonych kuracji jest zredukowanie głębokości zmarszczek, zwężenie nadmiernie rozszerzonych porów skórnych, normalizacja procesów melanogenezy (a więc znaczna poprawa kolorytu cery), lepsza elastyczność skóry, wzrost poziomu jej nawilżenia, przyspieszenie biosyntezy kolagenu i elastyny w głębokich partiach.

Co poleca nasza ekspertka

Cyklicznie stosowaną mezoterapię mikroigłową oraz igłową, zależnie od kondycji skóry - szczególną uwagę zwracając na wymagające partie skóry wokół oczu. Ta forma głębokiego odżywienia oraz nawilżenia dostarcza skórze szeregu substancji, których niedobory jednoznacznie przekładają się na pogorszenie stanu struktury skóry na różnych jej poziomach.
Pielęgnację profesjonalną, w gabinecie kosmetycznym, uzupełniajmy o tę w domu . Szukajmy dawek witamin i innych substancji czynnych, zawartych w produktach aktywnych przeznaczonych do nocnej regeneracji, oraz tych o skondensowanym składzie (jak na przykład serum).
- Zdecydowanie stawiajmy na jakość poszczególnych produktów i ich spersonalizowany dobór. Istotna jest również forma aplikacji. Znacznie lepsze wchłanianie uzyskamy, gdy będziemy je wprowadzać wykonując automasaż - podpowiada ekspertka.

Wiek to umowna granica

30+ to umowna granica wieku. Bo już na tym etapie można dostrzec znaczne różnice kondycji i obrazu skóry - wynikające z wpływu wielu czynników i dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych. To dlatego wszelkie zalecenie mogą mieć tylko bardzo ogólny charakter. - Nadrzędną kwestią jest, aby nie zaszkodzić skórze poprzez popełniane błędy pielęgnacyjne lub stosowanie źle dobranych kosmetyków. Nigdy nie należy używać produktów nieznanego pochodzenia, których efektów działania nie potrafimy przewidzieć, natomiast szkodliwych skutków nierzadko nie potrafimy skutecznie zlikwidować - ostrzega ekspertka.
Radzi, by pójść do doświadczonego specjalisty, który profesjonalnie oceni stanu skóry, rozpozna jej aktualne potrzeby i do nich dostosuje kierunek działań oraz wybór metod pielęgnacji skóry.

Ilona Burkowska

Gdy dzwonicie do „Gazety Lubuskiej”, to zwykle ja podnoszę słuchawkę... W dziale łączności z Czytelnikami pracuję od 8 lat. Pomagam, podpowiadam, dzwonię, piszę pisma, kontaktuję Was ze specjalistami. Działam z Wami i dla Was. I to właśnie uwielbiam w tej pracy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.