Leszek Kalinowski

Pierwszy Skrzat zawitał do miasta nad Nysą

Pierwsza figurka Skrzata autorstwa Joanny Szymaniec. Fot. Archiwum Janusza Gajdy Pierwsza figurka Skrzata autorstwa Joanny Szymaniec.
Leszek Kalinowski

O pierwszej figurce Skrzata, grze terenowej i nie tylko rozmawiamy z Januszem Gajdą, dyrektorem Gubińskiego Domu Kultury.

A co to za Skrzat zawitał teraz na Eurodeptak?
Skrzaty są związane z Gubinem. I znane w całej Polsce. Figurka autorstwa Joanny Szymaniec jest do obejrzenia w pobliżu optyka i Baszty Ostrowskiej. To pierwsza taka rzeźba. Mam nadzieję, że będą kolejne. I będą nas strzec...

Wierzy pan w ich moc?
A jak nie wierzyć? Po przeczytaniu legendy o gubińskich karzełkach w książce „Klechdy domowe” doszedłem do wniosku, że to może być autentyczna historia! W każdej legendzie tkwi przecież ziarno prawdy. Zacząłem szukać w Gubinie śladów Skrzatów i jak się okazało, mieszkały tu od zawsze.

Towarzyszyły świętu miasta, a teraz gdzie je spotkamy?
O tym zdecydują mieszkańcy. Teraz wybrali miejsce dla pierwszego Skrzata. Zdecydowali, by stanął w centrum miasta. Kierowali się tym, że są tu dwie kamery. Liczą, że monitoring ustrzeże Skrzata przed dewastacją.

Złodziej - mimo kamer - nie będzie usiłował ukraść Skrzata?
Figurka jest gipsowo-cementowa i pomalowana, by przypominać rzeźbę z brązu, więc złodziej nie sprzeda jej na złom. Wystawienie Skrzata jest swoistym sprawdzianem mieszkańców i ich gości. Poza tym figurka jest mocno umocowana do podłoża.

Mieszkańcy wybrali nie tylko miejsce, ale i nazwę pierwszego Skrzata?
Tak, wygrał Gubcio! Choć zastanawiamy się, bo czyta się dobrze, nazwa kojarzy się z Gubinem. Gorzej, gdy tylko wypowiada się to słowo i dochodzi do ubezdźwięcznienia i zamiast dźwięcznego b słychać bezdźwięczne p.

To sympatyczna nazwa. Może nie warto jej zmieniać. Jedynak pewnie zyska braci i powstanie spora rodzina jak to się dzieje w przypadku Bachusików w Zielonej Górze?
Liczymy, że znajdą się sponsorzy, zakłady, stowarzyszenia, osoby prywatne, które zechcą mieć swojego Skrzata np. z okazji jubileuszu firmy. Skoro w Zielonej Górze udało się z Bachusikami i szlak się ciągle rozrasta, to wierzymy, że i Gubin może mieć swoich sympatycznych opiekunów-rozrabiaków.

Gdzie się mogą zgłaszać sponsorzy?
Do nas, do domu kultury przy ul. Westerplatte 14 (w ratuszu). Można się z nami kontaktować telefonicznie - pod nr tel. 68 455 81 69.

Pierwszego Skrzata ufundowało miasto?
Pieniądze były zagwarantowane w budżecie. Odbył się konkurs. Jury jednogłośnie orzekło, że skrzat-maskotka z kielichem, wykonana z plasteliny autorstwa Joanny Szymaniec zasługuje na zwycięstwo. Teraz powstał odlew. Wyróżniono również wtedy kolorowe malowidła przedstawiające skrzaty, które wyszły spod pędzla: Stanisława Kościeszy, Eweliny Mroczkowskiej, Magdaleny Hom i Izabeli Skoczylas. Swoje skrzaty Projekty przedstawiły też dzieci i młodzież.

Skrzaty zrobią nam jeszcze niespodziankę?
Myślę, że tak. Cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, dlatego zamierzamy stworzyć miejską grę ze Skrzatami w roli głównej.

Dziękuję za rozmowę.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.