Piłka jest okrągła, czyli cytaty z piłkarskiego boiska

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Jerzy Filipiuk

Piłka jest okrągła, czyli cytaty z piłkarskiego boiska

Jerzy Filipiuk

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Któż z kibiców nie zna tego powiedzonka Kazimierza Górskiego? Ale do historii futbolu przeszły też nieco błyskotliwsze wypowiedzi o dwóch drużynach, piłce i boisku.

Można cytować klasyka, trenera Wojciecha Łazarka („Nie warto kopać się z koniem”), naśmiewać się ze szczerości piłkarza Mariusza Piekarskiego („W życiu przeczytałem tylko jedną książkę, bo miała tylko osiem stron. To była „Nasza szkapa”. Chyba coś o jakimś wychudzonym koniu”) lub Tomasza Frankowskiego („Pewnego dnia Smuda nauczył się wysyłać SMS-y. Pierwszego wysłał do Kmiecika, który był wtedy jego asystentem. Napisał „ty ch...”) , ale na pewno warto je poznać, a niektóre zapamiętać.

O futbolu

Czym jest futbol? Wspaniałą rozrywką? Wielkim biznesem?
„Piłka nożna jest najważniejszą wśród rzeczy nieważnych – powiedział kiedyś jeden z najlepszych graczy w historii Franz Beckenbauer.
Nie wszyscy podzielają opinię Niemca. „Niektórzy uważają, że piłka nożna jest kwestią życia lub śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Zapewniam, że jest czymś znacznie ważniejszym” – wyznał menedżer Liverpoolu Bill Shankly.
W podobny ton uderzył słynny francuski pisarz i egzystencjalista Albert Camus, twierdząc: „Wszystko, co wiem na temat moralności i obowiązków, zawdzięczam futbolowi”.

Jan Tomaszewski o Grzegorzu Lacie: „On zna trzy języki – dwa od butów i jeden swój, który i tak czasem trzeba tłumaczyć”

Filozoficzne spojrzenie na piłkę mieli także dwaj inni pisarze władający mową Szekspira. „Powiedzieć‚ że ci ludzie wydają swoje szylingi, by popatrzeć na 22 najemników kopiących piłkę‚ to jak powiedzieć, że skrzypce to drewno i struna‚ a Hamlet to mnóstwo papieru i atrament” – stwierdził angielski pisarz John Boynton Priestley. A obrazowego porównania użył irlandzki pisarz-skandalista Oscar Wilde, twórca „Portretu Doriana Graya”: „Rugby to gra barbarzyńców uprawiana przez dżentelmenów. Futbol to gra dżentelmenów uprawiana przez barbarzyńców”.

Autorem chyba najsłynniejszego cytatu o piłce nożnej – przypominanego chyba przy każdym mundialu i kolejnych rozgrywkach Euro – jest były angielski piłkarz Gary Lineker, który zapewniał, że „Futbol to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką‚ a na końcu i tak wygrywają Niemcy”.

O sukcesie

O prostym przepisie na sukces przekonywali dwaj nasi trenerzy.
„Chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika”. „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”. „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” – często powtarzał Kazimierz Górski. „W piłce jak na rybach, liczy się to co w sieci” – nie krył Łazarek. Aby jednak odnosić sukcesy, potrzebny jest wysokiej klasy zespół. Ba, tylko jak go stworzyć?

Jak twierdził Łazarek, „Z budowaniem drużyny jest jak z kopulacją słoni. Dużo kurzu, hałasu, a efekt za dwa lata”. Popularny „Baryła” po jednym meczu przyznał: „Gramy na typowe udo: albo się udo, albo się nie udo”.
Fajny pomysł na drużynę miał też Shankly: „Zespół piłkarski jest jak fortepian. Potrzebujesz ośmiu ludzi, żeby go nieśli, i trzech, którzy potrafią grać”.
Na drobny szczegół zwracał uwagę francuski pisarz i filozof Jean-Paul Sartre: „W piłce nożnej wszystko komplikuje obecność przeciwnej drużyny”.

Lato o Tomaszewskim: „Kiedyś się mówiło, że matka miała dwóch synów – jeden był normalny, a drugi bramkarzem”

O trenerach

W futbolu niebagatelną rolę odgrywają szkoleniowcy. Ich los często zależy od gry piłkarzy, dlatego bywa bardzo niepewny. „Życie trenera jest jak tramwaj: jeden wsiada, drugi wysiada. Ja właśnie wysiadam” – wyznał Łazarek, gdy zapowiadał rezygnację z pracy selekcjonera naszej reprezentacji. „W tym fachu raz jest się rzeźnikiem, a raz baranem” – przekonywał Bogusław Kaczmarek.
Czesław Michniewicz dodawał dla odmiany: „Są tacy trenerzy, za którymi zawodnicy pójdą w ogień, i tacy, których zawodnicy wrzucą do ognia”.

O szkoleniu

Relacje trenerów z piłkarzami mają wpływ na postawę drużyn. Dlatego wszelkie sprawy związane z motywowaniem i nauczaniem, z taktyką i techniką są tak ważne w procesie szkoleniowym. „Zdejmij ten bandaż. I co masz na myśli, mówiąc twoje kolano?! To jest kolano Liverpoolu!” – wrzeszczał Paisley do Tommy’ego Smitha, gdy ten zjawił się na treningu z zabandażowaną nogą. Legendarny menedżer Liverpoolu miał też cenne rady dla podopiecznych: „Jeśli jesteś na polu karnym i nie wiesz, co zrobić z piłką, wepchnij ją do bramki, a inne opcje omówimy później”.

O samochwałach

Wielu trenerów i piłkarzy ma wysokie mniemanie o sobie. Nie wystarczy im uwielbienie kibiców. Lubią się sami dowartościować.
„Nie powiedziałbym, że byłem najlepszym menedżerem w tym biznesie, ale byłem w czołowej jedynce” – chwalił się angielski menedżer Brian Clough.
„Nie myślcie, że jestem arogancki. Ale zdobyłem Puchar Europy i uważam, że jestem kimś wyjątkowym” – przedstawił się Mourinho po przybyciu do Chelsea. Innymi razy też nie był przesadnie skromny: „Nie jestem najlepszym trenerem na świecie, ale lepszego ode mnie nie ma”.

O swej wielkości jest też przekonany Cristiano Ronaldo. Oto tylko dwie jego wypowiedzi: „Jestem pewien, że gdybym grał bez koszulki, moje mecze miałyby jeszcze większą oglądalność niż dotychczas”.„Ludzie mnie nienawidzą, bo jestem przystojny, bogaty i świetnie gram w piłkę”. „Skoro Bóg nie zadowolił wszystkich, jak ja mam to osiągnąć?”.

Autor: Jerzy Filipiuk

Jerzy Filipiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.