Leszek Rudziński

PiS chce stawiać pomniki

PiS Fot. Piotr Smoliński Zbiórka pieniędzy rozpoczęła się w środę z samego rana.
Leszek Rudziński

Pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej mają stanąć na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w kwietniu 2018 r. Sprzeciwia się temu konserwator zabytków.

Zaognia się spór między ratuszem a Prawem i Sprawiedliwością co do formy uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w przestrzeni miejskiej.

Partia Jarosława Kaczyńskiego chce postawić przed Pałacem Prezydenckim dwa pomniki upamiętniające: Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy Tu-154. PiS chce, by monumenty były gotowe na ósmą rocznicę tragedii.

Poseł Marek Suski powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press, że nie ma jeszcze projektu pomników, w związku z tym nie ma dokładnych wyliczeń, ile będą one kosztować. – Będą to koszty powyżej miliona, może dwóch, a może więcej – stwierdził.

Na drodze partii Jarosława Kaczyńskiego może stanąć jednak stołeczny ratusz, który wyklucza budowę pomników na Krakowskim Przedmieściu ze względu na negatywną opinię stołecznego konserwatora zabytków.

Co więcej, konserwator podjął decyzję o zdemontowaniu tablic z nazwiskami ofiar katastrofy przed Pałacem Prezydenckim. – Trzy tablice są tam ustawione nielegalnie i trwa postępowanie w tej sprawie –_powiedziała AIP zastępca rzecznika Urzędu m.st. Warszawy Agnieszka Kłąb. Dodała, że odbędzie się spotkanie konserwatora z Kancelarią Prezydenta, która chce „w jakiś sposób” zalegalizować tablice.

Decyzję ratusza ostro skrytykował Jarosław Kaczyński. –_To są działania, które przypominają mi to zbieranie tulipanów czy wrzucanie do śmietników płonących zniczów. To są działania o charakterze skandalicznym, skrajnie niemoralnym i całkowicie niemieszczącym się w polskiej kulturze – mówił szef PiS.

Z kolei poseł PO Krzysztof Brejza podkreślił w rozmowie z AIP, że zbiórka pieniędzy na pomniki to „serial i mobilizacja najbardziej twardego elektoratu PiS”. – Za dużo w tym wszystkim przemysłu me¬dial¬no-finansowego, a za mało pamięci o ofiarach – mówił poseł. – Widać, że PiS zmierza do całkowitego upolitycznienia pamięci ofiar katastrofy smo¬leń¬skiej – skwitował poseł.

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.