PiS się rozlicza i myśli o naszej kopalni miedzi

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

PiS się rozlicza i myśli o naszej kopalni miedzi

Czesław Wachnik

– Wywiążemy się z przedwyborczych obietnic – zapewniła w sobotę minister Elżbieta Rafalska. Pytaliśmy m.in. o obniżenie wieku emerytalnego.

– Już od stycznia 2017 roku zacznie obowiązywać ustawa podwyższająca minimalną stawkę godzinową do 12 złotych brutto. Jeśli chodzi o obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, to realnym terminem jest połowa przyszłego roku – mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, na zjeździe lubuskich struktur PiS. Wspomniała też o programie „Rodzina 500+”. – W Lubuskiem złożono już 128 tysięcy wniosków o wypłatę świadczeń. Jestem szczęśliwa, że mogę ten program wcielać w życie – zaznaczyła minister Rafalska.

W sobotnim zjeździe w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego uczestniczyło 274 spośród 416 członków PiS w naszym regionie. Zapytaliśmy, jakie partia ma plany związane z rozwojem województwa lu¬buskiego. Jerzy Materna, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zapowiedział budowę na Odrze stopni wodnych z elektrowniami i solarami. – Jedna elektrownia w połączeniu ze stopniem wodnym to wydatek rzędu miliarda złotych. To oznacza dodatkowe miejsca pracy, a także budowę portów rzecznych i inwestycje przy nich – podkreślił Materna. Przyznał jednak, że o lokalizacji na razie trudno mówić.
Materna i wicewojewoda Robert Paluch zapewnili, że w tym roku zapadnie decyzja dotycząca dalszych losów budowy kopalni miedzi w naszym regionie.

– Nie możemy czekać 20 czy więcej lat. A wiemy, że KGHM nie planuje w tym okresie inwestowania w Lubuskiem. Dlatego zarówno wicepremier, jak też lubuscy posłowie przychylają się do propozycji, by złoża miedzi przypadły kanadyjskiej spółce Miedzi Copper. Musimy się spotkać i postawić sprawę jasno – zadeklarowali Materna i Paluch.

Wicewojewoda zdradził za to, że z rozmów z wicepremierem Mateuszem Morawieckim wynika, że komplikuje się sprawa budowy kompleksu energetycznego Brody – Gubin. – Mamy poważny kłopot. Nie wiemy, co zrobić z dwutlenkiem węgla, który powstaje podczas spalania. A normy w Unii Europejskiej będą coraz bardziej rygorystyczne – stwierdził Paluch.

Na sobotnim zjeździe wybrano też delegatów na krajowy kongres PiS. 2 lipca do Warszawy pojadą: Zbigniew Chit¬roń, Tomasz Czajkowski, Zenon Fabianowicz, Przemysław Fic¬ner, Wojciech Grochala, Krzysztof Kielec, Paweł Ludniewski, Grzegorz Maćkowiak, Jan Pobierowski, Andrzej Rochmiń¬ski. Z kolei wybory lokalnych władz partii odbędą się najpewniej tuż po wakacjach – poinformował Marek Ast, szef lubus¬kiego PiS.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.