Plac bez napisu...

Czytaj dalej
Leszek Kalinowski

Plac bez napisu...

Leszek Kalinowski

Wielka nazwa miasta wygrała w budżecie obywatelskim. Ale nie stanie na pl. Bohaterów. Wczoraj komisja odrzuciła tę propozycję.

Znaczna część wczorajszej komisji ds. form przestrzennych w mieście, która odbyła się w muzeum, poświęcona była wielkiemu napisowi „Zielona Góra”.

To - jak przypomniała wiceprezydent Wioleta Haręźlak - jedno z wygranych zadań w budżecie obywatelskim 2017. Napis zdobył trzecie miejsce wśród 25 zwycięskich małych zadań budżetu obywatelskiego 2017. Za propozycją zagłosowało 1.561 zielonogórzan.

Pomysłodawca Paweł Maciejewski, który uczestniczył w komisji, przyznał , że podobne napisy są w innych miastach (w Hollywood, Amsterdamie, Montevideo, ale i w Polsce np. w Łodzi) i stanowią miejsce spotkań mieszkańców i ich gości. Napis robi za wizytówkę, każdy chce mieć z nim zdjęcie.

Według pomysłodawcy napis powinien mieć 1,5-2 metry wysokości i zawierać instalację, która podświetli litery od spodu. Byłyby one białe. Łatwo można by było na nie nanieść światłem dowolne kolory np. barwy Zielonej Góry (podczas ważnych meczów żużlowych czy koszykarskich) lub barwy biało-czerwone (w ważne święta państwowe).

Zdaniem P. Maciejewskiego napis mógłby stanąć na pl. Bohaterów. Dobrze, by się komponował z fontanną.
I tu rozgorzała dyskusja, czy to najlepsze miejsce dla tej instalacji?

- To byłaby zbyt agresywna zmiana w tej przestrzeni - mówił architekt Jerzy Gołębiowski. - To konflikt ze szlacheckim charakterem kamienic. Proszę wybaczyć, ale pan tak to miejsce strasznie obraził... Nie wolno nam psuć tej przestrzeni. Być może taki napis powinien być w komponowany w miejscu, gdzie powstaje centrum przesiadkowe?

Przeciwko tej lokalizacji wypowiedział się też prof. Czesław Osękowski, wskazując inne miejsce, gdzieś, gdzie miasto przecina trasa S3. Wiele osób nią mknie, a nie wie nawet, że przejeżdża przez Zieloną Górę.

- Napis na placu Bohaterów zaburzyłby przestrzeń, która ma swoją historię - to z kolei głos Wojciecha Kozłowskiego, dyrektora BWA. - Zapakowanie tam jeszcze czegoś wydaje się niemożliwością.

Architekt Paweł Kochański dodał, że napis od strony ul. Bohaterów Westerplatte, zasłaniałby pomnik. A jak wyglądałby od strony urzędu marszałkowskiego? Rzeźbiarz, Tadeusz Dobosz, uważa, że plac jest przestrzenią zamkniętą, o określonej funkcji. Wymaga innego myślenia...

Druga wskazana lokalizacja - Wzgórze Winne - także nie znalazła poparcia w komisji. Wiceprezydent Wioleta Haręźlak przyznała, że w urzędzie mówiono także o terenie przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym.
- Jestem za - mówił Wojciech Kozłowski.

Nie widział przeciwskazań także pomysłodawca napisu.
- Napis w ramach budżetu obywatelskiego musimy wykonać w tym roku - przypomniała W. Haręźlak. - By móc ogłosić konkurs, musimy mieć wskazaną lokalizację. Bo od niej zależą konkrety, dotyczące napisu. Dlatego proponuję kolejne spotkanie, poświęcone tylko wskazaniu miejsca na tę inwestycję.

A przypomnijmy, że jest ona małym zadaniem, czyli miasto może na nią wydać maksymalnie 150 tys. zł.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.