Planują budowę dróg, placów zabaw i siłowni

Czytaj dalej
Czesław Wachnik

Planują budowę dróg, placów zabaw i siłowni

Czesław Wachnik

Już w grudniu radni gminy Czerwieńsk zadecydują o przeznaczeniu 245 tys. zł na fundusz sołecki. Najwięcej pieniędzy trafi do Nietkowa i Płotów

Jerzy Jarowicz, sołtys Zagórza i jednocześnie radny gminy potwierdza, że fundusze sołeckie to bardzo dobre rozwiązanie. Razem idziemy obejrzeć rzeczy, które dzięki pieniądzom z funduszy, zmieniły swój wygląd. - Proszę popatrzeć, to jest nasz wiejski park. Wcześniej były tu śmiecie, chaszcze i błoto. Dziś mamy ładną trawę, oczyszczony staw, elementy siłowni zewnętrznej i altanę. A po drugiej stronie drogi plac zabaw. A wszystko to powstało dzięki pieniądzom z funduszu, pracy społecznej mieszkańców i pomocy gminie - wyjaśnia sołtys Jarowicz.

- A dalsze plany? - pytamy. - Chcę co roku kupować, właśnie z funduszu sołeckiego, kolejne elementy siłowni zewnętrznej. Tak, by każdy mógł przyjść i poćwiczyć - dodaje nasz rozmówca. - A jeszcze większym wyzwaniem będzie remont drogi powiatowej prowadzącej przez wieś, od figury do leśniczówki. To około 450 metrów, ale bez pomocy starostwa powiatowego nic nie zrobimy. Zresztą droga należy do starostwa - tłumaczy sołtys Jarowicz.

Na najbliższej grudniowej sesji radni mają przyklepać projekt rozdziału pieniędzy z funduszu sołeckiego na 2017 rok. Zgodnie z projektem przygotowanym przez urzędników burmistrza z budżetu na ten cel przeznaczy się 245 tys. zł. - Ta suma jest zgodna z przepisami ustawy - zapewnia sekretarz gminy Małgorzata Kuźniar. Dodaje ona, że to jaka suma trafi do konkretnego sołectwa, zależy od liczby mieszkańców. I tak najwięcej pieniędzy, bo po 32,8 tys. zł trafi do dwóch sołectw Nietkowa i Płotów. Nieco mniej, bo 28,1 tys. zł będą mieli do dyspozycji mieszkańcy Leśniowa Wielkiego, a 26,9 tys. zł Leśniowa Małego. Te cztery sołectwa wyraźnie przodują w podziale pieniędzy. Na 13 sołectwa natomiast najmniejsze sumy trafią do trzech sołectw: Wysokie, Bródki i Dobrzęcin, po nieco ponad 10 tys. zł. Niewiele więcej, bo 11,4 tys. zł będą mieli do swej dyspozycji mieszkańcy Zagórza.

Planują budowę dróg, placów zabaw i siłowni
Czesław Wachnik - Niebawem zakupimy kolejne urządzenia - mówi Jerzy Jarowicz

Małgorzata Kuźniar przypomina, że o tym, na co konkretnie można będzie przeznaczyć fundusz sołecki, decydują na zebraniu sami mieszkańcy. - Rada sołecka może być organem doradczym, a sam sołtys organem wykonawczym - podkreśla.

Nasza rozmówczyni wylicza, że zgodnie z deklaracjami np. sołectwo Płoty chce przeznaczyć 17,6 tys. zł na budowę infrastruktury techniczno - środowiskowej a sołectwo Laski ponad 6,5 tys. zł zamierza wydać na opracowanie projektu technicznego dotyczącego remontu drogi gminnej. W przypadku Bródki ponad 6,1 tys. zł trafi na doposażenie placu zabaw, a 1,5 tys. zł promocję wsi. Nietków chce przeznaczyć prawie 24 tys. zł na budowę zaplecza rekreacyjnego i sportowego, która ma sprzyjać integracji mieszkańców.

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.