Alicja Kucharska

Płatne parkingi w centrum? Mieszkańcy raczej na „tak”

Zbigniew Chabiniak Fot. Alicja Kucharska - Jestem za tym, by płatne parkingi pojawiły się w centrum miasta. To pozwoli rozładować ruch - mówi Zbigniew Chabiniak
Alicja Kucharska

Płatna Strefa Parkowania w Świebodzinie miałaby obowiązywać już w przyszłym roku. W najbliższym czasie pomysł przedyskutują radni.

Czternaście ulic miałoby znaleźć się w strefie płatnego parkowania, wedle wstępnej koncepcji, którą dla starostwa przygotowała firma zewnętrzna. Chodzi o ulice: Kolejową, Matejki, Piłsudskiego, Sikorskiego, Sobieskiego, Pl. Wolności, Młyńską, Głogowska, Wałową, Kilińskiego (przy kościele), Pl. Browarniany, Szpitalną, 30-go Stycznia, Zamkową.

- Jestem za tym, by taka strefa powstała. Płatne miejsca parkingowe sprawiłyby, że i rotacja samochodów byłaby większa - mówi radny Andrzej Mazur.

Po pierwszej informacji o planach utworzenia SPP w przyszłym roku, mieszkańcy licznie wyrażali swoją opinię w tej sprawie. W zdecydowanej większości są na tak, jednak mają pewne zastrzeżenia. Przede wszystkim ich zdaniem, jakiekolwiek wiążące decyzje powinny poprzedzać konsultacje społeczne. Po drugie, płatne parkingi mają rację bytu tylko w ścisłym centrum. - Myślę, że płatny parking przy szpitalu czy na Sobieskiego nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia. W pobliżu szpitala nie ma żadnego alternatywnego miejsca, gdzie pacjent mógłby się zatrzymać - mówi Łukasz Ciupiński, zamieszkujący w centrum miasta. - Myślę, że centrum powinny być pewne ograniczenia - zaczyna Eulalia Śliwińska, która pochodzi z Warszawy, a od 2,5 roku mieszka w Świebodzinie. - Jestem przyzwyczajona, że płatne strefy parkowania istnieją w mieście. I jestem za - dodaje. Pani Eulali towarzyszy Rita Kurczyna, która po głębszym zastanowieniu także popiera ten pomysł. - Ale opłaty nie mogą być wysokie. 1,50 jest odpowiednią kwotą. Myślę jednak, że w soboty nie powinno się płacić. Powinno się też pomyśleć o pewnych dziennych kartach parkingowych, by i ich cena przystępna - zaznacza.

Pomysł popiera również Roman Majka z Sulechowa. - To na pewno oznacza pewne korzyści dla miasta, ale gorzej z kierowcami. Myślę jednak, że ceny nie powinny być wygórowane, a taką strefę należy wprowadzać stopniowo. Jest to dobre rozwiązanie w ścisłym centrum - komentuje. - Przede wszystkim powinno pamiętać się o bezpłatnych miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych - uzupełnia.

Koncepcja dotyczy ulic powiatowych, ale decydentem jest burmistrz i rada miejska. Burmistrz Dariusz Bekisz zaznacza, że ulice należące do gminy nie znajdą się w strefie, natomiast radni ustosunkują się do propozycji dotyczącej dróg powiatowych w listopadzie.

- Od zawsze byłem za i chciałbym, by taka strefa powstała - przypomina Piotr Rostowski.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy radnych. - Jestem za tym, by taka strefa powstała. Po oddaniu do użytku dużego parkingu powstała alternatywa. Wielu mieszkańców zwracało się do mnie z prośbą, by o taką strefę wnioskować. Argumentowali to w ten sposób, że chcąc załatwić daną sprawę w urzędzie, banku czy innej instytucji nie mają gdzie zaparkować. Płatne miejsca parkingowe sprawiłyby, że i rotacja samochodów byłaby większa - mówi radny Andrzej Mazur.

Podobnego zdania jest Cezary Janas. - Myślę, że to wyeliminowałoby sytuację, gdzie samochody stoją w danym miejscu cały dzień albo i dłużej. Ponadto wdrożenie pomysłu to dodatkowe wpływy, być może nowe miejsca pracy, a i w większości miast - wielkości Świebodzina - funkcjonują takie rozwiązania. To odciążyłoby centrum, a parking przy ul. Walki Młodych nie świeciłby pustkami. Myślę, że drogi gminne również powinny być uwzględnione w tej koncepcji. To powinno być kompleksowe rozwiązanie - komentuje radny Janas.

- Od zawsze byłem za i chciałbym, by taka strefa powstała - przypomina Piotr Rostowski. Zdaniem radnego powstanie takiej strefy ułatwiłoby mieszkańcom dostęp do instytucji zlokalizowanych w centrum. - Myślę, że w skład strefy powinny wejść wszystkie ulice, ale tylko w ścisłym centrum. Przy szpitalu już niekoniecznie - dodaje.

Przypomnijmy, że plan utworzenia strefy płatnego parkowania w efekcie ma poprawić organizację ruchu drogowego w mieście, a także wyeliminować deficyt miejsc postojowych i zwiększyć rotację parkujących samochodów.

Wstępnie, płatne parkowanie miałoby się odbywać od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do godz. 18.00. W sobotę natomiast od 8.00-14.00. Wstępnie mówi się o stawkach: 1 zł do pół godziny parkowania, 1,50 zł za pierwszą godzinę, za drugą 1,80 zł i za trzecią 2,10 zł.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.