Płomień Wolności nad Krakowem. Stulecie odzyskania niepodległości będzie obchodzone bardzo uroczyście

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Redakcja

Płomień Wolności nad Krakowem. Stulecie odzyskania niepodległości będzie obchodzone bardzo uroczyście

Redakcja

Poważnie i podniośle, radośnie i wesoło, a przede wszystkim rodzinnie - tak w Krakowie będzie obchodzone Narodowe Święto Niepodległości. Podczas niezwykłych uroczystości, które rozpoczną się 10 listopada, krakowianie nie tylko staną do hymnu, wezmą udział w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny i pochodzie patriotycznym, ale także wybiorą się na piknik wojskowy, wspólne śpiewanie oraz rozpalą Płomień Niepodległości.

- To z Krakowa rozpoczął się marsz do wolnej Polski. Z Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa, w Katedrze Wawelskiej znajduje się krypta, w której spoczywa Józef Piłsudski, a nad miastem góruje Kopiec Niepodległości nazwany imieniem marszałka - mówi Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Służymy Niepodległej

Jak dzisiaj prezentuje się Wojsko Polskie, czym dysponują żołnierze? To krakowianie zobaczą podczas rodzinnego sobotniego pikniku wojskowego „Służymy Niepodległej”, który rozpocznie się na Rynku Głównym o godz. 13.

- Sprzęt wojskowy będzie można nie tylko obejrzeć, ale także „dotknąć” - kuszą przedstawiciele polskiej armii. Żołnierze zapraszają również na specjalne stoiska promocyjne oraz koncerty orkiestry wojskowej - o godz. 13 i 15.30. Około godz. 15 na Rynku powinni pojawić się pierwsi uczestnicy biegu na… 100 km.

O godz. 16 wybrzmi zaś „Marsz Pierwszej Brygady”. Czy uda się pobić rekord we wspólnym śpiewaniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego? O tym przekonają się wszyscy, którzy w sobotę przybędą na Rynek Główny.

Salwa honorowa, odśpiewanie hymnu narodowego, a także złożenie kwiatów przy Wieży Ratuszowej - oto najważniejsze punkty uroczystego wojskowego Capstrzyku (rozpocznie się o godz. 16.30).

Oczywiście żołnierze nie zapomnieli także o rodzicach i ich pociechach - to dla nich przygotowano specjalne gry i zabawy. Będzie też można spróbować słynnej wojskowej grochówki.

Ocalić od zapomnienia

- Chcemy przypomnieć miejsca związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz najważniejszymi wydarzeniami z pierwszych lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - mówią harcerze z ZHP Chorągwi Krakowskiej. I to z tego powodu przygotowali drugą już edycję gier miejskich.

Pierwsze 3-6-osobowe „patrole”, pewnie wśród nich sporo będzie rodzinnych zespołów, na pełną niespodzianek trasę wyruszą już o godz. 13. Przemierzając krakowskie ścieżki Niepodległej, wszyscy będą musieli wykazać się sporą wiedzą i licznymi umiejętnościami - po drodze czekać będą na nich bowiem podchwytliwe pytania, niezwykłe zagadki, trzeba też będzie wykazać się sprawnością fizyczną…

Płomień Niepodległości

Sobotnie obchody zakończy rozpalenie „Płomienia Niepodległości” przy krakowskim „Sokole”. Ta niezwykła uroczystość rozpocznie się o godz. 17.

Nim jednak zapłonie ogień, w hali głównej Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wystąpi orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego. Po tym niezwykłym koncercie zostaną złożone wieńce przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, nastąpi także uruchomienie instalacji „Płomień Niepodległości”. Wówczas to na Kopcu Kościuszki rozbłyśnie płomień pamięci: dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi - z 1918 i 2018 r. - płonąć będą do końca roku.

- Płomień Niepodległości to płomień pamięci, wdzięczności, dumy, ale także radości z odzyskania w 1918 roku niepodległości - mówi wojewoda Piotr Ćwik.

Od marzeń do Niepodległości

„Szli dla Polski”, „Piękna Pani”, „Polskie kwiaty” - te i inne utwory też zabrzmią w krakowskim „Sokole”. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przypomną je gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Specjalny koncert „Od marzeń do niepodległości” rozpocznie się o godz. 19.

11 listopada - dla Niepodległej

Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie się od porannego (godz. 9.30) złożenia kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

O godz. 10 w Katedrze Wawelskiej mszę św. w intencji Ojczyzny odprawi arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. A o godz. 12 zabrzmi w niej Mazurek Dąbrowskiego.

- Dołączcie do nas! Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób - śpiewając wspólnie hymn - podkreślają organizatorzy akcji „Niepodległa do hymnu”.

Pochód patriotyczny…

…wyruszy z Wawelu o godz. 12.15. Po drodze, na placu im. Ojca Adama Studzińskiego, zostaną złożone kwiaty przy Krzyżu Katyńskim. Główne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem Wojska Polskiego, rozpoczną się o godz. 12.45. Nie zabraknie też tradycyjnej defilady oddziałów Wojska Polskiego.

- Zachęcam wszystkich, aby przyłączyli się do radosnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Bądźmy razem, wszyscy. Pokażmy dumę z naszej historii - podkreśla Piotr Ćwik, wojewoda małopolski. - Zapraszam do wspólnego świętowania. Niech połączy nas biało-czerwona! Niech połączy nas polski hymn narodowy! Niech połączy nas Niepodległa!

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.