Eliza Gniewek-Juszczak

Pływalnia Solan coraz bliżej realizacji

Wizualizacje i projekt są gotowe. Teraz tylko pieniądze potrzebne Fot. Materiał prasowy Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Wizualizacje i projekt są gotowe. Teraz tylko pieniądze potrzebne
Eliza Gniewek-Juszczak

Ruszyły starania o uzyskanie dofinansowania budowy pływalni z ministerstwa sportu. W nowosolskiej pływalni będą mogły uczyć się pływać dzieci z okolicznych gmin.

Pływalnia stanie na terenie dawnego PKS w Nowej Soli, pomiędzy ulicami: Zjednoczenia, Towarową i Gimnazjalną, w bliskim otoczeniu państwowej szkoły muzycznej, muzeum miejskiego, miejskiej biblioteki, liceum ogólnokształcącego i gimnazjum nr 2. W pobliżu będzie także nowoczesne centrum przesiadkowe, z którego będą mogli korzystać goście pływalni spoza miasta.

Zgodnie z koncepcją, którą planuje do realizacji magistrat, do budynku mogłaby zostać dobudowana hala widowiskowo-sportowa. Plany są gotowe, obiekt można obejrzeć na wizualizacji. Przewidziano ponad 100 miejsc parkingowych, a także wiaty ze stojakami na rowery i skutery. A we wnętrz? Stanowisko kasowe ma być wyposażone w elektroniczny system obsługi. Przewidziana jest strefa gastronomiczna, a w niej automaty z żywnością. Hala basenowa będzie przewidziana dla 75 osób. Przewidziano basen sportowy (gł. od 1,2 do 1,8 m) z sześcioma torami o długości 25 metrów do pływania i rekreacyjny z dwoma torami do nauki. Będą dwie pięcioosobowe wanny do hydromasażu, brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią i tryskaczami. Przewidziano też w projekcie saunę fińską i łaźnię parową.

Kryta pływalnia Solan ma służyć jako centrum sportu i edukacji dla całego Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego. W piątek włodarze gmin z Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego poznali plany budowy pływalni i rozmawiali na temat zorganizowania nauki pływania w ramach lekcji wychowania fizycznego dla uczniów szkół podstawowych z terenu gmin, które przystąpiły do współpracy. Do szkół i przedszkoli trafi ankieta opracowana w tej sprawie. Wyniki pozwolą przygotować ofertę edukacyjną.

Na inwestycję czekają mieszkańcy, którzy od wielu miesięcy śledzą informacje na jej temat. Wpisy dotyczące pływalni, które na swoim facebookowym profilu umieszcza wiceprezydent Jacek Milewski cieszą się dużym zainteresowaniem nowosolan. „Cieszymy się z budowy basenu, życzymy jak najmniej problemów przy realizacji zadania i czekamy na finisz” – napisała pani Irena. Natomiast Wanda Świdzińska, znana w mieście szefowa stowarzyszenia Nowosolska Akademia Rozwoju spodziewała się, że w obiekcie pływalni powstać by mogła grota solna, jako kolejny akcent solny w mieście. Jednak wiceprezydent poinformował, że tężnie solne planowane są w kolejnej atrakcji w Nowej Soli, jaką ma być Muzeum Odry. – To też dobre miejsce – ocenia W. Świdzińska. – Zawsze podczas wczasowych pobytów w Polsce korzystam z takich miejsc. Dobrze, że skoro mamy w historii miasta sól i w nazwie, możemy ją też wykorzystać w atrakcjach turystycznych.

Nazwa „Pływalnia Solan” również się temu przysłuży.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.