Po interwencji wojewody ministerstwo chce finansować muzeum w Międzyrzeczu

Czytaj dalej
Dariusz Brożek

Po interwencji wojewody ministerstwo chce finansować muzeum w Międzyrzeczu

Dariusz Brożek

Starosta Grzegorz Gabryelski wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o wspólne prowadzenie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Po interwencji wojewody Władysława Dajczaka minister Piotr Gliński przychylił się do wniosku.

- To bardzo dobra informacja. Przy pomocy ministerstwa uda się rozwiązać finansowe problemy muzeum - zaznacza wicestarosta Rafał Mikuła, który od kilku miesięcy prowadzi rozmowy na ten temat z urzędnikami ministerstwa.

Po reformie administracyjnej w 1999 r. prowadzenie i finansowanie muzeum wraz z zamkiem i parkiem spadło na barki powiatu. - Ministerstwo przekazało nam placówkę, ale bez pieniędzy na jej utrzymanie. Zabiegaliśmy o to, żeby wróciło pod skrzydła ministerstwa, lub urzędu marszałkowskiego, ale ówczesne władze pozostały głuche na nasze prośby - wyjaśnia starosta G. Gabryelski, który w 1999 r. był wicestarostą.

Dyrektor muzeum Andrzej Kirmiel zaznacza, że budżet placówki wynosi tylko 600 tys. zł. - Ledwo wystarcza na pensje pracowników i bieżące utrzymanie. Nie mamy pieniędzy na zakup eksponatów, prowadzenie działalności naukowej, czy jakże potrzebne remonty. Mam nadzieję, że współprowadzenie placówki przez ministerstwo zakończy te problemy - dodaje.

Więcej przeczytasz w papierowym wydaniu Gazety Lubuskiej oraz w wydaniu PLUS.

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.