Po modernizacji dom kultury zyska blask

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Po modernizacji dom kultury zyska blask

Marek Białowąs

Trwa duży remont Sulechowskiego Domu Kultury. W planach jest budowa amfiteatru i zagospodarowanie przyległego parku

- W remoncie uczestniczę w ramach praktyki szkolnej - mówi Dawid Jarocki, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sulechowie. - Pogoda dopisuje, myślę że remont ukończymy w terminie.

- To jest pierwszy etap projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Wniosek w tej sprawie złożono w październiku ubiegłego roku w urzędzie marszałkowskim. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 1,35 mln zł, z tego unijne środki wyniosą ok. 1,1 mln zł - powiedział ,,GL’’ Tomasz Furtak, dyrektor SDK.
Do pieniędzy przekazanych przez Unię Europejską dołoży się gmina. Jej wkład własny wynosi ponad 236 tys. zł. To wystarczy, aby sfinansować m.in. izolację fundamentów i ocieplenie ścian, odnowione i zaizolowane zostaną też posadzki piwnic i podłogi poddasza. W planach jest również wzmocnienie i pokrycie dachu, wymiana drzwi i okien, instalacja centralnego ogrzewania, montaż instalacji solarnej.
Jak wyjaśnił ,,GL’’ szef SDK - celem prac jest poprawa efektywności energetycznej kompleksu, a nie poprawa jego funkcjonowania i zakresu działalności. Chociaż również i ta podstawowa działalność SDK będzie w tym roku usprawniona, głównie za sprawą unijnych pieniędzy.
Duże wsparcie odczują np. seniorzy. Sulechowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa przy SDK od 2005 r., jednak dopiero od października ub. r., przy wsparciu SDK, ma statut stowarzyszenia. Dało to szansę na większe dofinansowanie działań UTW. Od początku roku SUTW złożył wnioski na 6 projektów. Łącznie seniorzy zdobyli na swoją działalność w tym roku 100 tys. zł.
- Przykładem może być program ,,Aktywny Senior’’ resortu nauki i szkolnictwa wyższego - mówi Tomasz Furtak. - Projekt ten jest realizowany w 6 uniwersytetach trzeciego wieku województwa lubuskiego, z którymi Uniwersytet Zielonogórski nawiązał współpracę na podstawie umów lub listów intencyjnych. Zakłada on ujednolicony dla wszystkich schemat działań. W siedzibach poszczególnych UTW będą organizowane wykłady, warsztaty i konsultacje psychologiczne, zajęcia rekreacyjne czy badania medyczne.
W grupie UTW razem z Sulechowem znaleźli się jeszcze seniorzy z Nowej Soli, Gorzowa Wlkp., Szprotawy, Lubska i Zielonej Góry.
Dodatkowo jeszcze SUTW skorzysta z innego rządowego programu, tym razem ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Seniorzy, dla których projekt złożył Sulechowski Dom Kultury, otrzymają 39 tys. zł na propagowanie aktywności społecznej osób starszych. Z imprez, na które SDK otrzymał dotację, tym razem z Euroregionu ,,Sprewa - Nysa - Bóbr’’, trzeba wymienić ,,Polsko - Niemiecki Dzień Winiarza’’, który odbył się 19 i 20 maja br. Było to spotkanie winiarzy z woj. lubuskiego i Brandenburgii. a ą

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.