Po raz 43 pobiegną dla uczczenia bohaterów

Czytaj dalej
Fot. materiały organizatorów
Jakub Kłyszejko

Po raz 43 pobiegną dla uczczenia bohaterów

Jakub Kłyszejko

Żagań na jeden dzień zamieni się w stolicę polskiego biegania. W sobotę odbędzie się kolejna edycja Crossu o puchar Wielkiej Ucieczki

Bieg z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to jedna z ważniejszych imprez przełajowych w Polsce. Organizatorzy informują, że jej obsada jest najsilniejsza w historii. Wystąpią w niej sportowcy nie tylko z naszego kraju, lecz również z Wielkiej Brytanii, USA i Ukrainy. Co roku obchody uświetniają swoją obecnością żołnierze Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Do Żagania przyjedzie ich 50 i wszyscy wezmą udział w biegu.

Kilka słów o historii
Żagański Cross przypada dokładnie w 73 rocznicę Wielkiej Ucieczki, która miała miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Tylko trzem lotnikom udało się uciec ze Stalagu Luft III. Reszta została schwytana bądź rozstrzelana na specjalny rozkaz Hitlera. Ostatecznie zginęło 50 osób.

Silna stawka i mocna obsada
Nie zabraknie triumfatorów z ubiegłego roku. Byli nimi reprezentanci Ukrainy:_Andrzej Starzyński i Swietłana Olijnyk, którzy mają na swoim koncie mnóstwo sukcesów. W gronie faworytów znajdują się też reprezentanci Polski, którzy w tym sezonie błyszczą formą. Dawid Klaybor, Adam Draczyński i Kamil Makoś powalczą o czołowe lokaty. W imprezie weźmie udział ponad 1.000 uczestników. Najwięcej, 700 osób wystąpi w biegu głównym, do którego zapisy zostały już zamknięte. Druga kategoria bieg dzieci i młodzieży zgromadzi około 200 biegaczy, a 100 sportowców będzie rywalizowało w sztafetach. Cały czas można się zgłaszać do biegu dzieci i młodzieży, a także sztafet. Aby to zrobić, należy wysłać maila na adres: biuro@hsmedia.pl.

Informacje dla uczestników
Biuro zawodów mieści się przy ul. Lotników Alianckich 6 (barak 104) i jest czynne w godzinach, dziś: 16.00 - 19.00, piątek: 13.30 - 17.00, sobota: 9.00 - 12.00. Dojazd na trasę będzie oznaczony w mieście strzałkami z logo imprezy. Pojemność parkingu jest ograniczona (około 150 - 200 miejsc). Uczestnicy biegu sztafetowego wystartują o 11.45. Dzieci i młodzież wybiegną na trasę o 12.30, a bieg główny rozpocznie się 0 13.00. Sportowcy będą mieli do przebiegnięcia dwie pięciokilometrowe pętle. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni o 14.30, a pół godziny później odbędzie się konkurs z nagrodami. Dodatkową atrakcją będzie wystawa sprzętu wojskowego. Będzie można zobaczyć m.in. czołgi Leopard 2A4 oraz 2A5, a także legendarnego Rudego 102.

Warunki atmosferyczne mają być dla biegaczy korzystne. Zapowiada się słoneczny dzień z temperaturą około 10 stopni. Rekordowa frekwencja, silna stawka i masa atrakcji zachęca do tego, aby sobotnie popołudnie spędzić w Żaganiu. Organizatorzy po raz kolejny spisali się na medal. Obszerna relacja z biegu, a także galeria zdjęć będzie dostępna w poniedziałkowym sportowym dodatku „GL” oraz na naszej stronie internetowej.

Jakub Kłyszejko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.