Po raz 43 pobiegną dla uczczenia bohaterów

Czytaj dalej
Fot. materiały organizatorów
Jakub Kłyszejko

Po raz 43 pobiegną dla uczczenia bohaterów

Jakub Kłyszejko

Żagań na jeden dzień zamieni się w stolicę polskiego biegania. W sobotę odbędzie się kolejna edycja Crossu o puchar Wielkiej Ucieczki

Bieg z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to jedna z ważniejszych imprez przełajowych w Polsce. Organizatorzy informują, że jej obsada jest najsilniejsza w historii. Wystąpią w niej sportowcy nie tylko z naszego kraju, lecz również z Wielkiej Brytanii, USA i Ukrainy. Co roku obchody uświetniają swoją obecnością żołnierze Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Do Żagania przyjedzie ich 50 i wszyscy wezmą udział w biegu.

Kilka słów o historii
Żagański Cross przypada dokładnie w 73 rocznicę Wielkiej Ucieczki, która miała miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Tylko trzem lotnikom udało się uciec ze Stalagu Luft III. Reszta została schwytana bądź rozstrzelana na specjalny rozkaz Hitlera. Ostatecznie zginęło 50 osób.

Silna stawka i mocna obsada
Nie zabraknie triumfatorów z ubiegłego roku. Byli nimi reprezentanci Ukrainy:_Andrzej Starzyński i Swietłana Olijnyk, którzy mają na swoim koncie mnóstwo sukcesów. W gronie faworytów znajdują się też reprezentanci Polski, którzy w tym sezonie błyszczą formą. Dawid Klaybor, Adam Draczyński i Kamil Makoś powalczą o czołowe lokaty. W imprezie weźmie udział ponad 1.000 uczestników. Najwięcej, 700 osób wystąpi w biegu głównym, do którego zapisy zostały już zamknięte. Druga kategoria bieg dzieci i młodzieży zgromadzi około 200 biegaczy, a 100 sportowców będzie rywalizowało w sztafetach. Cały czas można się zgłaszać do biegu dzieci i młodzieży, a także sztafet. Aby to zrobić, należy wysłać maila na adres: [email protected].

Informacje dla uczestników
Biuro zawodów mieści się przy ul. Lotników Alianckich 6 (barak 104) i jest czynne w godzinach, dziś: 16.00 - 19.00, piątek: 13.30 - 17.00, sobota: 9.00 - 12.00. Dojazd na trasę będzie oznaczony w mieście strzałkami z logo imprezy. Pojemność parkingu jest ograniczona (około 150 - 200 miejsc). Uczestnicy biegu sztafetowego wystartują o 11.45. Dzieci i młodzież wybiegną na trasę o 12.30, a bieg główny rozpocznie się 0 13.00. Sportowcy będą mieli do przebiegnięcia dwie pięciokilometrowe pętle. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni o 14.30, a pół godziny później odbędzie się konkurs z nagrodami. Dodatkową atrakcją będzie wystawa sprzętu wojskowego. Będzie można zobaczyć m.in. czołgi Leopard 2A4 oraz 2A5, a także legendarnego Rudego 102.

Warunki atmosferyczne mają być dla biegaczy korzystne. Zapowiada się słoneczny dzień z temperaturą około 10 stopni. Rekordowa frekwencja, silna stawka i masa atrakcji zachęca do tego, aby sobotnie popołudnie spędzić w Żaganiu. Organizatorzy po raz kolejny spisali się na medal. Obszerna relacja z biegu, a także galeria zdjęć będzie dostępna w poniedziałkowym sportowym dodatku „GL” oraz na naszej stronie internetowej.

Jakub Kłyszejko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.