Po tym remoncie w Sulechowie powstaną przedszkola... jak z bajki!

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Alicja Kucharska

Po tym remoncie w Sulechowie powstaną przedszkola... jak z bajki!

Alicja Kucharska

To nie będzie prosta inwestycja. Bo na czas remontu pracownicy i przedszkolaki muszą przenieść się do innych obiektów. Ale w efekcie, dwa przedszkola zmienią się nie do poznania!

Termomodernizacja i remont obejmą przedszkola numer 5 oraz 6. - Placówki zostaną całkowicie przebudowane. By móc zrealizować tę inwestycję, dzieci będą musiały na czas remontu opuścić przedszkola - mówi burmistrz Ignacy Odważny.

I tak pracownicy oraz maluchy z przedszkola numer 6 zostaną przeniesieni do gimnazjum numer 2. Roboty potrwają o końca sierpnia. W drugim obiekcie, wykonawca rozpocznie roboty 16 kwietnia. Na czas remontu przedszkole będzie działać w Szkole Podstawowej numer 3.

Dlaczego akurat te przedszkola?

- Bo te wymagają gruntownej modernizacji. Po remoncie w niczym nie będą przypominały obecnych budynków - zapowiada burmistrz, który nie kryje, że będzie to skomplikowana inwestycja. - W szkołach musimy przygotować pomieszczenia, przystosować je do potrzeb i możliwości przedszkolaków.

Najważniejszym celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Termomodernizacja, czyli zupełnie nowe instalacje i skorupa zewnętrzna obiektu, mają ograniczyć straty ciepła i docelowo zmniejszyć zużycie energii. W ramach inwestycji ściany zewnętrzne zostaną ocieplone, docieplony będzie stropodach, a wyremontowane zostaną komin i instalacja wentylacyjna.

Zadanie zostało dofinansowane w 85 proc. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość obu projektów to ponad 7,3 mln.

- Będzie bezpieczniej, będzie estetycznej , będzie pięknie - zaczyna dyrektor Przedszkola numer 6, Dorota Maćków.

„Tęczowa Szóstka” zmieni się nie do poznania, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

- Cieszy nas, że będzie to kompleksowy remont, który uwzględnia również dobudowę dodatkowej sali. Dzięki temu powstanie 25 dodatkowych miejsc, a po rekrutacjach w ubiegłych latach wiemy, że zapotrzebowanie na nowe miejsca w przedszkolu jest ogromne - dostrzega.

Dyrektor placówki podkreśla, że z remontu najbardziej cieszą się rodzice. Bo ich pociechy będą przebywały w o wiele bardziej komfortowych warunkach.

Od 1 marca przedszkole funkcjonuje w nowej placówce: Szkole Podstawowej numer 2.

- Tam przygotowano sale, dostosowano je do potrzeb maluchów, przewieziono sprzęt. Oczywiście nie jest to łatwa sytuacja, niemniej cieszymy się, że wszystko przebiega sprawnie, a działalność przedszkola nie została zachwiana - podsumowuje dyrektor.

- Pod koniec marca czeka nas przeprowadzka do szkoły numer 3 - wyjaśnia Mariola Odważna, dyrektor Bajkowego Przedszkola Misia Uszatka. - Gdy powstawał projekt, od razu proponowaliśmy, by rozbudować placówkę o dodatkową, dużą salę.

Jak zaznacza I. Odważna, ta mogłaby mieć różnorakie wykorzystanie. Między innymi mogłaby się stać miejscem zajęć korekcyjnych, rehabilitacji i dodatkową salą dla nowej grupy przedszkolaków. Więcej na temat planowanej inwestycji rodzice będą mogli dowiedzieć się podczas dzisiejszego spotkania z burmistrzem Sulechowa, które rozpocznie się o godz. 16.00.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.