Po wakacjach Jedynka będzie już nie do poznania

Czytaj dalej
Fot. FOT. PATRYK BAGIŃSKI/URZĄD MIEJSKI
Zbigniew Borek

Po wakacjach Jedynka będzie już nie do poznania

Zbigniew Borek

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich jest na finiszu. Pojutrze będzie pierwszy odbiór techniczny, a na wrzesień wszystko będzie gotowe

Rozbudowa Jedynki to w mieście wydarzenie, bo to szkoła - legenda. Najstarsza w mieście (istnieje od 1945 r.), w której niemal z każdej strzeleckiej rodziny ktoś się uczył, uczy albo będzie uczył. - Historia Jedynki to historia Strzelec - tak to ujął przechodzień, którego spotkaliśmy, gdy podziwiał rozbudowę. Czytelnikom spoza miasta warto przypomnieć, że kamień węgielny pod nowy obiekt wkopywał w zeszłym roku prezydent Andrzej Duda, który specjalnie po to przyleciał do miasta śmigłowcem. Teraz rozbudowa jest na finiszu. - W czwartek pierwszy odbiór. Na usunięcie ewentualnych usterek wykonawca ma czas do 20 sierpnia. 4 września dzieciaki przywitają tu nowy rok szkolny - mówił nam wczoraj burmistrz Mateusz Feder.

W dobudowanym obiekcie będzie siedem klas (wszystkie z nowym sprzętem od a do z), w tym jedna informatyczna (oczywiście z kompletnie nowym wyposażeniem komputerowym). Do tego: duża świetlica i przeszklony łącznik z pozostałą częścią szkoły. Nowy obiekt będzie miał jednak także osobne wejście - od strony komendy policji. Tam też będzie mały parking, żeby rodzice mogli bezpiecznie podwieźć dzieci do szkoły. To ważne tym bardziej, że w nowym skrzydle będą się uczyły dzieci z klas 1-3.

Skończą się lekcje na zmiany

- Jesteśmy przeszczęśliwi! Dawno nie było u nas takiej inwestycji - mówiła wczoraj „GL” Małgorzata Kowalewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. Podkreśliła, że skończy się wreszcie „zmianowość”. - Dzieci miały lekcje od 7.45 do 16.15, a od września będą miały od 8.00 do 14.30. Łatwiej będzie im nie tylko się uczyć, ale też uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych - mówiła. Zachwalała przestronne pomieszczenia („Do tej pory w klasach dla młodszych brakowało miejsca do zabawy. Stały tylko ławki, tablica i nauczyciel musiał się między nimi przeciskać”), a także przyjazną kolorystykę („Wielkie dzięki za podpowiedzi pani kierownik budowy z firmy Skanska!”). - No po prostu wypas! - śmiała się pani wicedyrektor.

Burmistrz Feder przyznał, że w radzie miasta był „mały opór” przed rozbudową. - Teraz nikt chyba już nie ma wątpliwości, że była potrzebna. Jeśli nawet za jakiś czas wejdzie do szkół niż demograficzny, to do szkół ściągniemy zerówki, co pozwoli nam rozluźnić sytuację w przedszkolach - podkreśla. Obecnie gmina sobie radzi z tym tak, że do gimnazjum (po wakacjach to będzie SP nr 2) idzie pięć grup dzieci z przedszkola nr 1.

Małgorzata Kowalska podkreśliła, że trwa też remont najstarszego budynku Jedynki: klatek schodowych, korytarzy, jednej z klas i zaplecza kuchennego. - Po wakacjach szkoła będzie nie do poznania! - zapewniała wczoraj z uśmiechem pani wicedyrektor.

Na Jedynce remonty się wcale nie kończą

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 pochłonie 3,5 mln zł, w całości z budżetu miasta. Dzięki temu definitywnie zamknięta zostanie filia przy ul. Zachodniej, gdzie warunki były już tragiczne (jeśli jesienią gmina dostanie 13 mln zł na swój projekt „odnowy historycznej”, powstanie tam muzeum i siedziba stowarzyszeń). Przez wakacje na remonty szkół gmina wyda jeszcze 600 tys. zł. Prace w innych placówkach też już trwają.

283 tys. zł pochłonie remont gimnazjum (po wakacjach SP2) w Strzelcach. Obejmuje m.in. kapitalny remont pomieszczeń dla przedszkolaków (trafi tu pięć grup, będą miały wydzieloną przestrzeń), wymianę oświetlenia na energooszczędne, cyklinowanie parkietu sali gimnastycznej i instalację sieci internetowej (na potrzeby dziennika elektronicznego).
51 tys. pochłonie podstawówka w Ogardach, m.in. remont klatki schodowej na parterze z wymianą drzwi i przeprowadzka pracowni komputerowej.

W Tucznie za 45 tys. powstanie m.in. plac zabaw i zostanie zainstalowany monitoring. W Bobrówku za 10 tys. zł zostanie zrobiona m.in. posadzka przed wejściem do szkoły. W przedszkolu nr 1 trwa wymiana drzwi wewnętrznych i podłogi na parterze. W przedszkole nr 2 zmienią się wentylatory dachowe. Remont oddziału I żłobka wraz z wymianą okien pochłonie 77 tys. zł.

Zbigniew Borek

Jestem dziennikarzem i wydawcą drukowanego wydania "Gazety Lubuskiej". Jako reporter lubię pracować w terenie (a wszystko jest terenem, jak stwierdził kiedyś filozoficznie jeden z kolegów po fachu), pogadać z ludźmi, a przede wszystkim słuchać ich historii.


Dziennikarsko interesuję sprawami społecznymi, sądownictwem, polityką, Gorzowem, w którym mieszkam, Strzelcami Krajeńskimi, z których pochodzę, regionem lubuskim, w którym żyję i pracuję, a poza tym - przynajmniej się staram - wszystkim, co wydaje mi się ważne także w kraju i na świecie.


W swojej pracy szczególnie lubię


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.