Pociąg stanie nam przed domem

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Pociąg stanie nam przed domem

Jarosław Miłkowski

Przy ul. Teatralnej w Gorzowie ma powstać przystanek kolejowy. Zaledwie kilkanaście metrów od kamienicy.

- Gdyby ten przystanek był tylko na czas remontu estakady, byłoby to jeszcze do zniesienia. Ale nie! On ma tu być na stałe! Pociągi będą zatrzymywały się nam przed samym budynkiem! - złości się Anna Kaniewska.

- Co tu dużo mówić. On będzie niezwykle uciążliwy. Wszystko będzie huczało nam pod oknami - dodaje jej sąsiadka Izabela Niżyńska.

Obie panie są mieszkankami kamienicy przy ul. Teatralnej 35. To budynek niemal tuż przed charakterystycznym przejazdem kolejowym, który prowadzi do budynków m.in. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i miejskiego wydziału spraw społecznych. Właśnie w tym miejscu ma stanąć przystanek kolejowy. Powstanie dlatego, że w czasie remontu estakady niemożliwy będzie dojazd pociągów do dworca od strony Krzyża. I to właśnie tu mają zatrzymywać się wszystkie pociągi, które przyjeżdżać będą z tej wielkopolskiej miejscowości. Po zakończeniu remontu nie będzie on jednak rozebrany i służyć ma podróżnym przez wiele lat. Ma ułatwić dotarcie na uczelnię studentom PWSZ, a w przyszłości także do swojej szkoły uczniom centrum edukacji zawodowej, które ma powstać na pobliskich terenach poszpitalnych. Przystanek ma powstać za kilkanaście miesięcy, mieszkańcy są oburzeni już dziś.

Kolej zabierze słońce?

- O tym, że przystanek zostanie zbudowany tuż przy naszym podwórku, nawet nikt z nami nie rozmawiał. Dowiedzieliśmy się przypadkiem, gdy teren mierzyli geodeci - mówi A. Kaniewska.

Przystanek kolejowy ma zaczynać się obok przejazdu z Teatralnej do PWSZ i - jak podają nam kolejarze - mieć długość 100 m. Wzdłuż 80 proc. przystanku będzie wiata.

- Po wybudowaniu przystanku pociągi będę słyszeć w domu znacznie dłużej niż teraz - mówi Antoni Jastrzębski z ul. Teatralnej.
Jarosław Miłkowski - Po wybudowaniu przystanku pociągi będę słyszeć w domu znacznie dłużej niż teraz - mówi Antoni Jastrzębski z ul. Teatralnej.

- Mieszkańcom parteru może zabierać słońce - obawia się Anna Kaniewska. Mieszkańcy proponują więc, by przystanek przesunąć. Nie mamy jednak dla nich dobrej wiadomości. - Nie jest możliwe przesunięcie peronu w kierunku wschodnim (a więc bliżej „nowego” mostu - dop. red.). Nie jest też możliwe jego skrócenie - informuje „GL” wiceprezydent Jacek Szyman¬kiewicz. Dodaje, że peron będzie miał przezroczyste ściany. Miasto deklaruje, że w czasie budowy przystanku zwróci uwagę, by „ograniczyć jego negatywny wpływ na pobliskie budynki”.

Uspokajają też kolejarze. - Przystanek nie sprawi, że pociągi będą hałasować bardziej niż do tej pory. Dzięki przebudowie estakady będą natomiast hałasować mniej - podkreśla Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe. W jego opinii dzięki przystankowi okolica zyska też na wyglądzie.

Remont już za rok

Kiedy dokładnie rozpocznie się budowa przystanku? - Jesteśmy na etapie kwalifikacji wniosków złożonych w przetargu na przebudowę estakady. Na przełomie sierpnia i września zamierzamy wybrać wykonawcę, z którym podpiszemy umowę - dodaje Siemieniec. Remont powinien ruszyć w przyszłym roku.

Będzie bezpieczniej

Będzie ładniej

Będzie trudniej

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.