Od czterech dni na żagańskim poligonie Karliki 801 uczniów z 24 klas mundurowych o profilu wojskowym rywalizuje o miano najlepszej w naszym kraju. Walczy też młodzież z Zielonej Góry.
Blisko tysiąc uczniów z 24 klas mundurowych, które reprezentują wszystkie województwa naszego kraju przystąpiło do rywalizacji sportowej.
Przed młodymi ludźmi wiele zadań do wykonania i sposobności do wykazania się w konkurencjach sprawnościowych.
Wczoraj, podczas czwartego dnia zmagań o miano najlepszego z najlepszych, w rywalizacji III Centralnego Zlotu Klas Mundurowych, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze, jako jedyni reprezentowali nasze województwo.
- Chcemy pokazać, że młodzież nie jest leniwa i garnie się do tego, żeby kiedyś robić w życiu coś pożytecznego, czerpać z tego korzyści oraz satysfakcję - zaznacza Przemysław Kowalczyk z Zielonej Góry.
Ciągnie do munduru
W podobnym tonie wypowiada się jego koleżanka. - Lubię wojsko, poza tym chcę udowodnić, że babki też są silne i nadają się na dobrych żołnierzy - podkreśla Karolina Lotek. Przy tym dodaje, że akurat w jej klasie na 31 uczniów, aż 26 to dziewczyny! Czemu akurat młodzież coraz częściej w swoim wyborze drogi zawodowej wybiera mundur? - Wojsko to przyszłość i zawodowa stabilizacja - mówi krótko Ewa Kowalska. Z kolei Patryk Krempa twierdzi, że wybrał klasę wojskową, ponieważ od dawna interesuję się tą dziedziną.
- Chciałbym przez tą szkołę realizować siebie, a potem kontynuować to, co mnie fascynuje, na dalszych etapach swojego życia - przekonuje przyszły żołnierz.
Wysiłek i koncentracja
Przez kilka dni października na młodych adeptów wojska czeka mnóstwo wyzwań. W blokach zadaniowych znalazło się m.in. strzelanie z krótkiej i długiej broni pneumatycznej, czy konkurencja rzutu granatem ćwiczebnym.
- Jednym z punktów nauczania jest pokaz działania patrolu saperskiego. Przygotowana ścieżka saperska pełna jest ukrytych atrap min, niewybuchów - mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik prasowy 11DKPanc. w Żaganiu. Wykorzystując wykrywacze min i macki saperskie, młodzież ma za zadanie rozminowanie odcinka terenu i wykonanie przejścia dla pododdziału. Obok saperów z 23 pułku artylerii, specjalistyczne wyposażenie prezentują także żołnierze Żandarmerii Wojskowej z Żagania, a ratownicy medyczni uczą udzielania pierwszej pomocy.
Niezwykle widowiskową i wyczerpującą, a zarazem dogłębnie sprawdzającą przygotowanie oraz umiejętności uczniów, jest konkurencja marszobiegu. Na ośmiokilometrowej pętli muszą wykonać przygotowane wcześniej zadania, np. ewakuacja rannego na odcinku 30 metrów. O wyniku drużyny stanowić będzie również czas osiągnięty podczas przepychania pięciotonowego pojazdu na wyznaczonej odległości, a także przenoszenie ciężkich skrzynek z amunicją.
Każda z drużyn prezentuje ponadto umiejętności z zakresu musztry i piosenki marszowej. Prócz tego zespoły przedstawiają swoje szkoły oraz środowisko, z którego się wywodzą, czyli miasto i region. Ponadto przez cały okres pobytu uczniowie mogą zaznajomić się z ciężkim sprzętem bojowym, który znajduje się na wyposażeniu żołnierzy Czarnej Dywizji.