Podczas Memoriału Jancarza Piotr Świst przekaże plastron Bartoszowi Zmarzlikowi

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś/Gazeta Krakowska
Paweł Tracz

Podczas Memoriału Jancarza Piotr Świst przekaże plastron Bartoszowi Zmarzlikowi

Paweł Tracz

W 1986 r. Piotr Świst dostał plastron od legendarnego Edwarda Jancarza. 3 kwietnia były zawodnik Stali wręczy swój Bartoszowi Zmarzlikowi.

Świst ma dziś w Gorzowie tylu zwolenników, co zagorzałych przeciwników. Wszystko dlatego, że w 2003 r. odszedł do lokalnego rywala z Zielonej Góry, a na prezentacji „Myszy” krzyknął „Sto procent Falubaz!”. Tego wiele osób wciąż „Twisty’emu” nie wybaczyło... Jednak nikt nie odbierze mu wielu medali i sukcesów osiągniętych w trakcie 17 lat spędzonych w Gorzowie (choćby klubowy rekord zdobytych punktów w lidze - przeszło 4 tys. w ponad 400 meczach!).

Dlatego część fanów Stali od dawna zastanawia się, dlaczego Świst nie doczekał się jeszcze wzorem innych byłych asów naszej drużyny pamiątkowej tablicy. Wydaje się jednak, że pierwszy krok ku temu został zrobiony w czwartek (21.01) podczas konferencji poświęconej organizacji XIII Memoriału Edwarda Jancarza. Ale po kolei.

Bartosz Zmarzlik został pierwszym uczestnikiem XIII Memoriału Edwarda Jancarza

Ostatni raz turniej odbył się w 2009 r., w tym sezonie jest reaktywowany. - Zbliżamy się do jubileuszu 70-lecia, który wypadnie na koniec 2017 roku. Stąd szereg różnych działań. Pierwszym akcentem obchodów jest memoriał, impreza, która ma na stałe wrócić do kalendarza. Chcemy go organizować tydzień przed inauguracją ligi. To jednocześnie jest ukłon w stronę naszych kibiców, którzy od dawna wyrażali chęć, by turniej przywrócić do życia - wytłumaczył Ireneusz Maciej Zmora, prezes Stali.

Znane są już ceny biletów, termin oraz godzina zawodów (15.00). Działacze mają też deklaracje kilku zawodników ze światowej czołówki, którzy powalczą w Gorzowie w niedzielę 3 kwietnia. Pierwszym uczestnikiem został Bartosz Zmarzlik, 20-letni wychowanek żółto-niebieskich. Junior wylosował wczoraj swój numer startowy - na listę został wpisany z dziewiątką. Podobny rytuał czeka pozostałych, których nazwiska co jakiś czas będą ogłaszali gorzowianie. Wejściówki nie są drogie: normalna kosztuje 25 zł, a ulgowa 20 zł. Posiadacze karnetów zapłacą tylko 15 zł. Stal ogłasza również konkurs na logo memoriału - autor zwycięskiego projektu otrzyma 1 tys. zł.

47-letni Piotr Świst, który reprezentował Stal Gorzów przez 17 sezonów, powoli szykuje się już do zakończenia bogatej kariery

Atrakcją zawodów będzie wręczenie plastronu Bartoszowi Zmarzlikowi przez Śwista. 47-latek powoli myśli o zakończeniu bogatej kariery. W 1986 r. jako 18-latek został namaszczony przez „Eddy’ego” na następcę, a teraz on przekaże swój plastron zdolnego juniorowi. Łatwo się domyślić dlaczego właśnie Bartkowi.

- Przejeździłem 17 lat w Stali, coś dla tego klubu zrobiłem. Trzeba było jednak czekać aż 30 lat na następnego zawodnika, który stał się nadzieją na to, że pociągnie Stal dalej. Jest nim Bartek Zmarzlik, któremu trzeba oddać cześć za to, co robi dla klubu, drużyny. Kiedyś Edward Jancarz przekazał mi plastron, żebym ciągnął ten wózek. Teraz zbliża się koniec mojej przygody z żużlem, powoli trzeba odstawić motocykl na bok. Memoriał to odpowiedni turniej, abym mógł ten prawdziwy plastron, który dostałem od Stali, z czasów, gdy jeździli tylko nasi wychowankowie, przekazać właśnie na ręce Bartka. Po to, żeby dalej on godnie ciągnął ten wózek - powiedział Świst.

Zmarzlik nie ukrywał z tego powodu radości. - Będzie to dla mnie wyjątkowa chwila, której nie mogę się już doczekać. Bardzo za to dziękuję Piotrowi Świstowi. Nie miałem jeszcze okazji jeździć w memoriale, więc będzie to podwójne przeżycie. Już teraz zapraszam kibiców. Stwórzmy razem niesamowite widowisko i atmosferę - mówił uczestnik Grand Prix.

Paweł Tracz

Dziennikarz sportowy "Gazety Lubuskiej". Moją pasją jest turystyka, nie tylko związana z obecnością na imprezach sportowych:)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.