Podkarpacie "strefą wolną od LGBT?" Komisja Europejska żąda wyjaśnień, marszałek Ortyl odpowiada

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Łokaj
Andrzej Plęs

Podkarpacie "strefą wolną od LGBT?" Komisja Europejska żąda wyjaśnień, marszałek Ortyl odpowiada

Andrzej Plęs

W maju ub. r sejmik uchwalił „Uchwałę Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie przyjęcia stanowiska wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT”. Komisja Europejska w liście do marszałka Władysława Ortyla zażądała wyjaśnień i wyraziła obawy, że to akt dyskryminacji, ze względu na tożsamość seksualną.

Przed rokiem kilkanaście podkarpackich samorządów, w tym Sejmik Województwa Podkarpackiego, podjęły uchwały „anty-LGBT”. W skali kraju było kilkadziesiąt takich inicjatyw. Komisja Europejska zaniepokoiła się, że może to być przejaw nietolerancji ze względu na orientację seksualną.

Z końcem maja br. do pięciu marszałków w Polsce, także marszałka województwa podkarpackiego, wystosowała list z oczekiwaniem wyjaśnień i zapewniania, że unijne dotacje, przyznawane województwom, będą wykorzystywane z poszanowaniem praw człowieka i bez dyskryminacji na tle preferencji seksualnych i tożsamości płciowej. Z dyplomatycznej w formie treści listu przebijało ostrzeżenie, że tego rodzaju zagrożenie może prowadzić do ograniczenie unijnych dotacji dla samorządów, które obwołały się „strefami wolnymi od LGBT”.

Komisja pragnie podkreślić, że wyznaczanie stref, które są wolne od LGBT lub w których społeczność LGBT jest niemile widziana, stanowi działanie sprzeczne z wartościami określonymi w art. 2 traktatu o Unii Europejskiej

– pisali wysoko postawieni przedstawiciele Komisji Europejskiej do marszałka Władysława Ortyla, ale również marszałkowie województw małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.