Podpis. I są praktyki w Gorzowie

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Podpis. I są praktyki w Gorzowie

Jarosław Miłkowski

Uczniowie z powiatu gorzowskiego będą lepiej wykształconymi fachowcami. Na szkolenia, staż i praktyki może liczyć nawet ponad 1 tys. osób.

- To dobry projekt. Pozwoli nam rozwijać szkolnictwo. Tym bardziej, że na terenie powiatu brakuje nam dobrej formy rozwoju i dofinansowania szkolnictwa - mówi nam starosta żagański Henryk Janowicz. W piątek w Gorzowie podpisał on z Zachodnią Izbą Przemysłowo-Handlową umowę na profesjonalne wsparcie szkół oraz uczniów placówek szkolenia zawodowego w procesie dostosowania do wymagań rynku pracy.

Co się kryje za tym zwrotem? - Będziemy organizatorami staży i praktyk, a także szkoleń. Mamy przewidziane pieniądze dla uczniów, którzy będą odbywać praktyki oraz dla firm i ich pracowników, którzy będą opiekunami uczniów - mówi prezes izby Jerzy Korolewicz. Uczniowie będą się kształcili w firmach, które należą do izby.

W powiecie żagańskim będą z tego korzystać trzy szkoły. - To Zespół Szkół Zawodowych w Szprotawie, Zespół Szkół Techniczno-Licealnych w Żaganiu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej. To kilkuset nauczycieli, ponad tysiąc uczniów - wylicza starosta Janowicz.

Rozwój szkolnictwa zawodowego dotyczyć będzie branż technicznych, ale też gastronomicznych, mechatroniki (powiat żagański słynie z tego, że ma dobre tradycje w tej dziedzinie) , mechaniki i kierunków zawodowych.
Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa podobne umowy podpisuje również z innymi samorządami w regionie. Ze szkoleń, staży i praktyk będzie mogło skorzystać kilka tysięcy uczniów.

Dlaczego izba podpisuje te umowy? - Dziś w naszym regionie brakuje co najmniej kilkudziesięciu tysięcy fachowców - mówi prezes Korolewicz. - Musimy dopasować się do realnej gospodarki. Jeżeli w jednym powiecie będzie brakowało pracowników np. w przetwórstwie metalu czy w firmie usługowej, to będziemy starali się pod kątem tych firm przygotować absolwentów - dodaje szef izby.

Szkolnictwo zawodowe kuleje od wielu lat. Powód? Młodzież chętniej wybiera szkoły ogólnokształcące. W rozpoczętym właśnie roku szkolnym 14.720 z lubuskiej młodzieży chodzi do ogólniaków. 12.681 uczniów uczęszcza do techników, a 5.310 osób do szkół zawodowych.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.