Paula Goszczyńska

Podstawowa opieka zdrowotna bez pediatry?

Podstawowa opieka zdrowotna bez pediatry?
Paula Goszczyńska

Nowy projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia zakłada, że pacjenci korzystający z podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli liczyć na pomoc lekarzy, pielęgniarek i położnych. Dość zaskakujący okazuje się jednak fakt, że lekarz pediatra nie został w tych propozycjach uwzględniony jako lekarz pierwszego kontaktu.

Projekt jeszcze w fazie konsultacji
- Na razie projekt jest na etapie konsultacji społecznych, co oznacza, że można zgłaszać wszelkie uwagi. Faktycznie zakłada on, że lekarz pediatra nie będzie mógł udzielać świadczeń. Ustawa, która ściśle dotyczy podstawowej opieki zdrowotnej, jest nowością. Warto jednak zaznaczyć, że wszystko może się jeszcze zmienić, gdyż pediatrzy również zgłaszają swoje wątpliwości - informuje Hubert Sobczyk z Sekcji do spraw Lecznictwa Podstawowego Świętokrzyskiego
Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.
Głównym założeniem nowego projektu ustawy jest uproszczenie procedur oraz zapewnienie kompleksowości i wysokiej jakości usług. Czy faktycznie tak się stanie?

Zabraknie lekarza pediatry
Docelowo lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł być lekarz mający tytuł specjalisty w medycynie rodzinnej (lub odbywający szkolenie specjalizacyjne w tej dziedzinie) albo mający specjalizację II stopnia w medycynie ogólnej. Lekarzem, w przypadku wejścia ustawy w życie, będzie mógł być także lekarz mający specjalizację I stopnia inną niż medycyna rodzinna albo specjalizację II stopnia z medycyny ogólnej. Warunkiem jest co najmniej 3-letni staż pracy w przychodni, podpisana umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz tak zwana lista aktywna pacjentów.
- Każda przychodnia będzie musiała indywidualnie dostosować kadrę lekarską do nowego projektu, jeśli ten wejdzie w życie. Myślę, że potrzeby pacjentów zweryfikują to, czy pediatra faktycznie jest niezbędny jako lekarz pierwszego kontaktu, czy też nie - mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego
Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kto wyleczy nasze dzieci?
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła przekonuje, że lekarz pediatra powinien zawsze być dla dziecka lekarzem pierwszego kontaktu. Rzecznik wyjaśnia, że wyłącznie specjalistyczna wiedza lekarza pediatry i jego doświadczenie w leczeniu dzieci są w stanie zapewnić trafną i szybką diagnozę.
Postanowiliśmy wczoraj zasięgnąć opinii na ten temat od kilku pediatrów z województwa świętokrzyskiego. Niestety, żaden z nich nie chciał wypowiedzieć się w sprawie nowego projektu ustawy. Jaki był powód? Możemy się tylko domyślać.

Paula Goszczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.