Józef Piasecki

Pójdą za św. Jakubem Apostołem

Ruszyły zapisy na trzydniową pielgrzymkę z Leszna przez Wschowę do Jakubowa na Dolnym Śląsku Fot. Arch. Czas A.R.T./facebook Ruszyły zapisy na trzydniową pielgrzymkę z Leszna przez Wschowę do Jakubowa na Dolnym Śląsku
Józef Piasecki

Tegoroczna pielgrzymka do Jakubowa wyruszy z Leszna. Pątnicy przejdą przez trzy województwa. Można napisać bajkę o drodze św. Jakuba.

- Na pewno istniała tradycja czczenia św. Jakuba przez mieszkańców dawnej Wschowy, co potwierdzają freski, rzeźby, czy kaplica św. Jakuba. Najczęściej trasy prowadziły przez miejsca kultu religijnego. Zakładamy, że we Wschowie było podobnie. Nie dało się skrócić drogi do Jakubowa nie przechodząc przez nasze miasto - mówi Katarzyna Owoc - Kochańska ze stowarzyszenia Czas A.R.T., przekonując o potrzebie promocji wschowskiego odcinka drogi pielgrzymkowej św. Jakuba. - Od trzech lat staramy się upowszechnić ten szlak. Przebiega przecież przez ziemię lubuską i powiat wschowski, choć na razie wie o tym niewiele osób. Nasze działania mają głównie charakter edukacyjny, jednak w tym roku sami wybieramy się na szlak. Przedstawiliśmy ofertę takiego przejścia między 16 a 18 czerwca – wyjaśnia K. Owoc - Kochańska.

Przez ostatnie dwa lata był to krótszy odcinek drogi. Trasa wiodła przez Wincentów i Zamysłów. Teraz rozpocznie się w Lesznie, a zakończy w Jakubowie. Trasę podzielono na trzy dni. W pierwszym do pokonania będzie odcinek Leszno – Wschowa, liczący około 23 km. Następnego dnia Wschowa – Zamysłów i w przypadku chętnych Głogów (około 35 km). Ostatniego dnia najbardziej wytrwali pokonają odcinek z Głogowa do Jakubowa (około 11 km), gdzie jest sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

- Wydaliśmy informator o trasie - informuje działaczka Czas A.R.T. - Udało nam się sfinalizować, w ramach ubiegłorocznego projektu, zakup muszli św. Jakuba z czerwonym krzyżem, znaku charakterystycznego dla tego odcinka drogi św. Jakuba. Mamy naszywki i torby. W te zadania bardzo zaangażowała się Magdalena Dokurno – opiekun wschowskiego odcinka Drogi św. Jakuba, która razem z mężem oznakowują całą trasę. Przyklejają kartki, organizują metalowe tabliczki informacyjne. Będzie wydana fantastyczna mapa naszego odcinka drogi, opisująca jej przebieg przez Wschowę. Coraz więcej pielgrzymów przechodzi tą trasą, więc chyba nasze starania przynoszą efekt. Kilka dni temu jeden z niemieckich pielgrzymów zatrzymał się na wschowskim rynku. Miał muszlę przytwierdzoną do plecaka – wspomina działaczka stowarzyszania.

Z uwagi na konieczność zarezerwowania noclegów – osoby planujące przejście z noclegiem / noclegami proszone są o wcześniejsze zgłoszenie na adres [email protected] najpóźniej do dnia 10 czerwca lub na nr telefonu 512 384 837. Osoby, które planują przejście w wybranym dniu bez noclegu – proszone są o informację nie później niż do 14 czerwca.

Uczestnicy zobowiązani są zaopatrzyć się w prowiant i ubezpieczyć we własnym zakresie. Organizatorzy zapewniają ciepłe napoje w wyznaczonych miejscach na trasie oraz poczęstunki. Trasa przebiega przez wioski, w których będą otwarte sklepy spożywcze w dniach przejścia.

W ramach promowania wschowskiego odcinka drogi św. Jakuba stowarzyszenie Czas A.R.T. organizuje także konkurs literacki „Legendy i bajki wokół Drogi Św. Jakuba”. Udział mogą w nim wziąć mieszkańcy województwa lubuskiego i województw ościennych.
Szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej czasart.pl, oraz profilu FB „Czas Art.”. Prace muszą być dostarczone do siedziby stowarzyszenia we Wschowie, do 31 maja. Komisja wybierze po jednej zwycięskiej pracy z każdej z trzech grup wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, oraz osoby dorosłe. Wybór laureatów nastąpi do 12 czerwca, a ich lista ogłoszona na profilu facebookowym stowarzyszenia. Kontakt: czasart @gmail.com.

Skąd promocja szlaku? W tym roku Polska stała się członkiem Poszerzonego Porozumienia w sprawie szlaków Kulturowych Rady Europy. W związku z tym część Dróg Św. Jakuba w naszym kraju, w tym odcinek wschowski, weszły do sieci Europejskich Szlaków Kulturowych. Celem jest promocja europejskiego dziedzictwa kulturowego w wymiarze ponadnarodowym, poszerzanie wiedzy o historii Europy i rozwijanie turystyki w regionach europejskich

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.