Pokażmy też pomniki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Pokażmy też pomniki

Leszek Kalinowski

- Winnice, a co oprócz nich? - pyta Krystyna Troć. W Zielonej Górze mamy się czym chwalić, np. 800-letnim cisem i innymi pomnikami przyrody

Krystyna Troć wybiera się do Zielonej Góry na Winobranie. A że interesują ją pomniki przyrody, chciałaby zobaczyć te, które są w naszym mieście. Zapytaliśmy na deptaku mieszkańców, czy potrafiliby wskazać miejsca warte zobaczenia. - Eeee, to mnie pan zaskoczył. Na pewno zobaczyć trzeba dąb na pl. Bohaterów - mówi Bronisław Karlewicz. - No i wiem, że mamy bardzo starego cisa, ale nie pamiętam, przy jakiej ulicy rośnie.

Niewiele osób potrafiło powiedzieć, coś więcej. Najczęściej wzruszali tylko ramionami. Albo mówili, że musieliby się zastanowić, a nie ma czasu...

- Oryginalnych gatunków drzew (np. kasztan jadalny, cypryśnik błotny, sosna żółta, platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy), a także głazów nam nie brakuje - mówi Eulalia Nykielow, która jest biologiem z wykształcenia. - Drzewa te to efekt mody, panującej w Europie, kiedy to zakładano ogrody w stylu angielskim.

Pomniki przyrody może ustanowić rada miejska, na drodze stosownej uchwały. Może też wykreślić okaz z listy. Tak też uczyniła np. z topolą czarną, która powaliła burza.

A oto tylko nieliczne przykłady pomników przyrody w naszym mieście. Warto je zobaczyć, nie tylko podczas winobraniowych wędrówek z naszymi gośćmi.

  1. Dąb węgierski (Dąb Lubuszan) - obwód 435 centymetrów, wysokość około 27 metrów - rośnie na placu Bohaterów. Niewiele o nim wiadomo. Są dwie szkoły: jedna mówi, że ma 110 lat, druga - że 300. W stanie naturalnym występuje we Włoszech, na Węgrzech i na Bałkanach. Osiąga do 30 m wysokości i 2 m grubości.
  2. Cis pospolity - odnogi o obwodach 109, 101 centymetrów, wysokość około 8 metrów - rośnie przy ul. Kopernika, obok budynku nr 12. Cis ma 800 lat! Jest najstarszym żywym świadkiem dziejów miasta. W średniowieczu cisy był cenione, jako surowiec do wyrobu łuków bojowych. Z tej racji dekretem królewskim Władysława Jagiełły zostały objęte ochroną już w 1423 r. Wykorzystywano je również do produkcji luksusowych mebli.
    Skupienie czterech wielopionowych cisów pospolitych (wysokość od 6 do 8 m) znajdziemy przy ul. Sienkiewicza (od strony ul. Stromej). Drzewo to rośnie też przy ul. Sulechowskiej (przy budynku nr 1) o obwodach: 102 i 119 cm.
  3. Cypryśnik błotny - obwód 275 cm, wysokość ok. 18 cm - rośnie przy ul. Moniuszki 3a. Cypryśnik jest iglakiem, ale zimą nie jest zielony. Jesienią jego igły przebarwiają się na purpurowo-brązowy kolor, potem opadają wraz z fragmentem pędu. W swej ojczyźnie, w Ameryce Północnej dorasta do 50 m, w Polsce - do 20-30 m.
  4. Dąb szypułkowy - obwód 348 m, wysokość ok. 18 m - rośnie przy al. Niepodległości, obok budynku nr 26. Zgodnie z tradycją - gdy urodzi się syn, jego ojciec powinien posadzić drzewo, a dokładniej mówiąc dąb. A jeszcze dokładniej najokazalszy gatunek - dąb szypułkowy, który może przetrwać wieki. Przez pierwsze 20 lat osiąga wielkość dużej jabłoni, a w starszym wieku może dorosnąć do 30 m, przy bardzo rozłożystej koronie (15-20 m średnicy). U tego gatunku żołędzie wyrastają na długich szypułkach, a liście mają krótki ogonek.

A jakie Państwo polecacie pomniki przyrody do obejrzenia? Stwórzmy zielony szlak.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.