Zdzisław Haczek

Polacy kochają kino coraz mocniej

Ile Oscarów wytańczą z komedią romantyczną „La La Land” Emma Stone i Ryan Gosling? Fot. MONOLITH FILMS Ile Oscarów wytańczą z komedią romantyczną „La La Land” Emma Stone i Ryan Gosling?
Zdzisław Haczek

Jeśli dziś jest na przykład 1 stycznia, to dystrybutorzy i kiniarze zacierają ręce: w 2016 roku w polskich kinach odnotowano rekordową frekwencję. Prawdopodobnie „pęknie” liczba 50 milionów widzów!

Zroku na rok do kina chodzi coraz więcej Polaków. W 2015 roku odnotowano u nas 44,7 mln widzów, ale w mijającym roku 2016 ma być ich więcej. Na pewno padnie rekord ostatnich 26 lat prywatnej dystrybucji. Z dużym prawdopodobieństwem „pęknie” magiczna liczba 50 mln widzów!

Mile łechce tu serce polskiego kinomana fakt, iż kochamy kino rodzime. Oczywiście swoje wzięły komedie: z „Planetą singli” na czele (2 mln widzów), ale tytuł Reżysera Hitów Roku 2016 otrzymuje Patryk Vega. Najpierw swoim „Pitbullem. Nowe porządki” przyciągnął 1,43 mln widzów, a pod koniec roku wręcz znokautował „Pitbullem. Niebezpieczne kobiety”. Ta część sensacyjno-śmiesznych perypetii policjantek i policjantów już odnotowała na koncie 2,7 mln widzów.

Tymczasem przed nami kolejny kinowy sezon obfitujący w premiery tak amerykańskich superprodukcji, jak i polskich tytułów z zadatkami na przebój.

Czy to jest przyjaźń, czy to jest...

Już 5 stycznia (1 stycznia przedpremierowo w zielonogórskim Cinema City) Filip Zylber - reżyser m.in. seriali „O mnie się nie martw” czy „Prawo Agaty” - zaprosi na komedię „Po prostu przyjaźń”. Tytuł mówi wszystko, a w obsadzie znani i lubiani, czyli pochodząca z Nowej Soli Magdalena Różczka oraz: Bartłomiej Topa, Agnieszka Więdłocha, Maciej Zakościelny, Piotr „Pitbull” Stramowski, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Stelmaszyk, Przemysław Bluszcz...

Pożegnanie z Mistrzem Wajdą

Wielbiciele twórczości Andrzeja Wajdy zapewne zameldują się w kinie 13 stycznia, by obejrzeć ostatnie dzieło Mistrza - „Powidoki”. Czy zadziała też nazwisko Bogusława Lindy, który wciela się w postać malarza Władysława Strzemińskiego, niegodzącego się z socrealizmem? Aktorowi, który na dużym ekranie pojawia się ostatnio rzadko (w 2016 roku przypomniał się w „Pitbull. Nowe porządki”) partnerować będą m.in. Zofia Wichłacz („Miasto 44”) i Bronisława Zamachowska - córka Zbigniewa Zamachowskiego.

Lekcja z kochania (się)

To może być polski hit hitów! 27 stycznia wejdzie na ekrany „Sztuka kochania”, czyli opowieść o życiu Michaliny Wisłockiej- kobiety, która, walcząc z partyjnymi hipokrytami w czasach PRL-u, zrewolucjonizowała życie seksualne Polaków. I to jedną książką: „Sztuką kochania”, którą sprzedano w zawrotnej liczbie 7 mln egzemplarzy (właśnie ukazało się jej wznowienieze wstępem prof. dr. hab. Zbigniewa Izdebskiego z Zielonej Góry).

W filmie, nakręconym m.in. w naszych Lubniewicach (tam młodziutka Wisłocka się zakochała...), główną rolę gra Magdalena Boczarska. Aktorkę oglądamy ostatnio w serialach „Druga szansa” czy „Pakt”, znamy z komedii „Lejdis” czy „Jak się pozbyć cellulitu”, ale to przecież za kreację w „Różyczce” zdobyła Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. Partnerować jej będą: Piotr Adamczyk, Eryk Lubos, Karolina Gruszka, Danuta Stenka, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik, Artur Barciś, Borys Szyc... Film wyreżyserowała Maria Sadowska, która zdobyła Grand Prix na Cottbus FilmFestival za „Dzień Kobiet”. Jest też wokalistką i jurorką telewizyjnego „The Voice of Poland”.

Wśród styczniowych premier uwaga na „Konwój” Macieja Żaka! Janusz Gajos jako dyrektor aresztu śledczego, w którym dochodzi do zabójstwa... Brzmi nieźle? Brzmi rewelacyjnie. A jak jeszcze dorzucimy Roberta Więckiewicza, który był dowódcą konwoju transportującego bandytę oskarżonego o zamordowanie funkcjonariuszy służby więziennej i ich rodzin... Będzie mocne, męskie, sensacyjne kino. Premiera 13 stycznia.

A Oscary wytańczy „La La Land”?

Styczeń, więc nie można nie przypomnieć, że 24 tego miesiąca poznamy tytuły nominowane do Oscara. Tutaj wśród faworytów wymieniany jest komediowy musical „La La Land”, gdzie Emma Stone jako początkująca aktorka spotyka Ryana Goslinga w roli muzyka jazzowego. Film w reżyserii Damiena Chazelle’a (nagrodzony Oscarem za „Whiplash”) już ma siedem nominacji do Złotych Globów i nagrodę dla najlepszej aktorki w Wenecji (Stone). Premiera 20 stycznia, ale już od 1 stycznia pokazy przedpremierowe.

Więcej o przebojowych premierach w kinie w 2017 roku przeczytasz w środę, 4 stycznia.

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci. 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.