Leszek Kalinowski

Polanę mamy na oku

Na polanie odbywa się wiele imprez rekreacyjnych, które cenią sobie mieszkańcy. Fot. Anna Chreptowicz Na polanie odbywa się wiele imprez rekreacyjnych, które cenią sobie mieszkańcy.
Leszek Kalinowski

Budować lodowisko czy kawiarnię na łące? Zielonogórzanie są podzieleni. Warto więc dyskutować, zanim zapadnie decyzja.

Wokół polany przy amfiteatrze w Zielonej Górze robi się gorąco. Mieszkańcy zbierają w mieście i w internecie głosy sprzeciwu wobec propozycji budowy lodowiska/wrotkarni. - Pomysł jest OK. Bo krytego lodowiska u nas brakuje - mówi Filip Łukciewicz. - Natomiast nie wiem, czy polana to dobre miejsce na taki obiekt. Jego koleżanka Iga Walewska pyta: - A dlaczego nie? Mieszkańcy pobliskich osiedli pewnie by się ucieszyli.

Tymczasem odpowiedź nie jest taka prosta. Pytani przez nas zielonogórzanie, raczej są przeciwni, by budować w tym miejscu lodowisko. Nie tylko w internecie krąży apel do prezydenta i radnych miasta, by łąki nie niszczyć. Bo to unikatowy, rekreacyjny plac. - Gdzie - poza polaną - w mieście możemy rozłożyć koc, leżak, pobiegać po trawie? - pyta Teresa Hanusz. - Tu przynajmniej nie trzeba by wycinać drzew - zauważa Tadeusz Kowal. - Generalnie to nie emeryci, jak ja, powinni się na ten temat wypowiadać. Bo obiekty służyć będą młodym.

A młodzi? Przedstawiciele samorządów z 11 szkół spotkali się, by dyskutować o błoniach. Większość zostawiłaby polanę w spokoju. Chyba że jakąś małą kawiarnię można by postawić. Pytani przez nas niektórzy uczniowie dopuszczają możliwość powstania w tym miejscu wrotkarni, ale takiej ekologicznej, z zielonymi ścianami i trawą na dachu, na którym można by piknikować.

Konsultacje w sprawie rewitalizacji okolic amfiteatru jeszcze przed nami

Radosław Brodzik ze stowarzyszenia My Zielonogórzanie mówi: - Polana bez zabudowań. Tylko więcej urządzeń do rekreacji i tężnie solne, bo to idealne miejsce na nie. Irina Brovko z Fundacji LYADA uważa, że błonie nie potrzebują rewitalizacji. Przyciągają wiele osób. Lepiej pieniądze wydać na miejsca, które są martwe, zaniedbane.

- Budowa zadaszonego lodowiska i wrotkarni to dobry pomysł, ale niekoniecznie w tym miejscu - podkreśla radny Jacek Budziński (PiS). - Mieszkańcy przyzwyczaili się do tej polany i trzeba uszanować ich głos w tej sprawie. Przypomnę, że to teren po byłej Aquarenie ma nadal przeznaczenie rekreacyjne i znajduje się na tyłach CRS-u. Mamy tam halę tenisową i lekkoatletyczną, więc i lodowisko z wrotkarnią by tam pasowały. Inaczej myśli radny Marcin Pabierowski (PO): - Wykonanie w tym miejscu obiektu wielofunkcyjnego o ciekawej architekturze jest ciekawym pomysłem. Obiekt taki to całoroczna, nowoczesna rekreacja. To podniesie atrakcyjność Wzgórz Piastowskich, poprawi jakość przestrzeni miejskiej, a co najważniejsze da możliwość uprawiania sportu przez cały rok. Oczywiście należy to przedyskutować z mieszkańcami...

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk jest zadowolony, że wokół polany toczy się dyskusja. Pomysł z lodowiskiem został przedstawiony jako jeden z wielu. Prawdziwe konsultacje w sprawie rewitalizacji tego terenu rozpoczną się w czasie wakacji. Wtedy wypracowane zostaną z mieszkańcami konkretne zadania do wykonania.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.