Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Karol Wojtas

Księża Szczepan i Jan Duszyński, czyli stryj i bratanek na limanowskim probostwie

Drugi kościół limanowski na tle Łysej Góry. Świątynię odbudował ksiądz Szczepan Duszyński. Fotografia wykonana około 1900 roku z Siwego Brzegu Fot. Archiwum „Okruchy Pamięci” Drugi kościół limanowski na tle Łysej Góry. Świątynię odbudował ksiądz Szczepan Duszyński. Fotografia wykonana około 1900 roku z Siwego Brzegu
Karol Wojtas

W limanowskiej bazylice we wszystkie niedzielę i święta przed mszami św. czytane są wypominki za zmarłych. Listę otwierają nazwiska biskupów i proboszczów z Limanowej. Na ich początku są księża Szczepana Duszyńskiego i Jana Duszyńskiego.

Szczepan Duszyński urodził się w 1737 roku w Lipnicy Murowanej koło Bochni. Jako młodzieniec wstąpił do tzw. Seminarium Zamkowego na Wawelu prowadzonego przez księży misjonarzy (w tym okresie w Krakowie funkcjonowały równocześnie trzy seminaria duchowne). Święcenia kapłańskie przyjął w 1761 r.

Następnie od 18 lutego 1761 do 5 marca 1772 był wikariuszem w Mszanie Dolnej, a w latach 1772-1774 w Męcinie. W wrześniu 1774 z prezenty Ignacego Dydyńskiego, dziedzica limanowskiego, został proboszczem w Limanowej. Zastąpił ks. Szczepana Długoszowskiego, który kilkanaście miesięcy wcześniej opuścił miasto wraz z oddziałami konfederatów barskich, pozostawiając parafię pod opieką księdza Jana Zwiernikiewicza, proboszcza ze Słopnic.

Czasy po pierwszym rozbiorze i trudne początki w parafii

Na początku swej posługi w Limanowej ks. Duszyński musiał zmierzyć się z odbudową kościoła parafialnego, który spłonął w pożarze miasta 14 marca 1769 r. Czas ku temu był niekorzystny, bo w 1772 Limanowa w wyniku pierwszego rozbioru znalazła się w monarchii habsburskiej, a do miasta wkroczyły wojska austriackie. Najpierw nowy proboszcz podjął decyzję o przeniesieniu drewnianej kaplicy dworskiej z Mordarki, a w 1777 r. rozpoczął budowę nowego kościoła parafialnego, która trwała do około 1791, (samo wyposażanie wnętrza trwało do około 1800). Odbudował po pożarze także plebanię i zabudowania gospodarcze parafii. W związku z wydanym w grudniu 1783 r. przez cesarza Józefa II dekretem na terenie Galicji i całej monarchii habsburskiej zaczęły powstawać nowe cmentarze poza terenami zamieszkanymi.

Na początku posługi w Limanowej ksiądz Szczepan Duszyński musiał zmierzyć się z odbudową kościoła, który spłonął w pożarze

Czytaj więcej:

 • Bratanek zmarłego proboszcza kontynuuje jego dzieło
 • Księgozbiory pamiątką po zasłużonych proboszczach
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Karol Wojtas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.