Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Leki i suplementy diety. Żeby nasz mózg pracował na pełnych obrotach

Czytaj dalej
Fot. Bru-nO / CC0 Creative Commons
Peta Bee

Leki i suplementy diety. Żeby nasz mózg pracował na pełnych obrotach

Peta Bee

Smart drugs to grupa środków - nie tylko leków, ale i suplementów diety - używanych do usprawnienia zdolności umysłowych: motywacji, pamięci czy koncentracji.

Najczęściej działają one wpływając na system neuroprzekaźników. Sezon egzaminów i towarzysząca im presja napędza wart miliardy funtów rynek takich specyfików. Mamy też jednak do wyboru mnóstwo żywności, której składniki mogą pomóc funkcjonować naszemu mózgowi.

Sezon egzaminacyjny jest tuż tuż. Wśród przygotowujących się do sesji już niemal czuć napięcie. Zaczną się zarwane noce wspomagane kofeiną, szybkie wkuwanie i próby spożywania wszystkiego, co może pobudzać zdolności poznawcze. W przeszłości studenci mogli gromadzić zapasy Haribo i Red Bulla. Jednak wraz ze wzrastającym poziomem niepokoju i stresu związanych z wynikami egzaminów, bardziej wyrafinowane stały się też strategie stosowane w celu obrony przed zjawiskiem nazywanym brain fog. To związane z problemami kognitywnymi zamglenie umysłu/mózgu.

Studenci odczuwają większy niż kiedykolwiek przedtem ciężar oczekiwań. Badania zamówione przez Unihealth, pierwszą w Wielkiej Brytanii studencką platformę wymiany informacji o zdrowiu i dobrym samopoczuciu, wykazały, że 82 procent osób studiujących na brytyjskich uniwersytetach odczuwa stres i lęk.

Coraz bardziej zaniepokojone pokolenie inwestuje w wszystko, co może ułatwić mu życie. To ono wyzwoliło trend nabywania środków nootropowych - leków, suplementów i substancji poprawiających funkcje poznawcze oraz żywności mającej usprawniać właściwości naszego mózgu.

Na jednym krańcu nootropowego spektrum mamy wzrost spożycia smart drugs. To przede wszystkim syntetyczne środki chemiczne w postaci leków na receptę, takie jak Modafinil - w medycynie stosowany na zaburzenia snu - czy używany w leczeniu ADHD Ritalin. Kupują je przez internet studenci pragnący możliwie najlepiej „wyostrzyć” swoje zdolności umysłowe, czyli po prostu pracę mózgu.

Na drugim końcu odnotowujemy wzrost sprzedaży suplementów w sposób naturalny poprawiających zdrowie mózgu. Wiele z nich zawiera witaminy, minerały i substancje stanowiące wyciąg z pewnych rodzajów żywności i roślin leczniczych. Poprawiają nastrój, zwiększają kreatywność, wzmacniają pamięć i wydłużają czas skoncentrowanej uwagi. Niedawno opublikowano raport zajmującej się badaniami rynku międzynarodowego firmy Research and Markets. Wynika zeń, że ten globalny rynek wart w 2015 roku 1.7 mld funtów w 2024 osiągnie wartość 8.2 miliarda!

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Peta Bee

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.