Policja wróciła, więc centrum Wschowy dzisiaj zamknięte

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Policja wróciła, więc centrum Wschowy dzisiaj zamknięte

Eliza Gniewek-Juszczak

Centrum miejscowości w poniedziałek nie będzie przejezdne dla mieszkańców. Powodem jest uroczyste otwarcie posterunku policji, który już działa od kilku miesięcy

Od 2011 roku w Szlichtyngowej nie było posterunku policji. Powstał wprawdzie punkt dzielnicowego, ale dopiero powrót posterunku ucieszył mieszkańców. O tym, czy powinien wrócić mieli okazję postulować sami szlichtyngowianie. W lutym tego roku władze gminy wspólnie z policją zorganizowały konsultacje społeczne, w których można było zabrać głos i powiedzieć, czy policja na stałe jest w mieście potrzebna, czy nie. Chociaż okazało się, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba przestępstw spadła, podobnie jak liczba interwencji, a także skrócił się czas reakcji, to jednak w tej sprawie od liczb ważniejsze okazało się zdanie mieszkańców i ich poczucie bezpieczeństwa. Ale przede wszystkim udało się na nowo otworzyć posterunek ze względu na rządowy plan przywracania tego typu miejsc w całym kraju.

Mieszkam niedaleko miejsca, gdzie zrobiono taką rzekomą kawiarenkę, więc tam przez całe wakacje były hałasy – mówi pani Natalia.

Wszyscy czekali
Nie tylko mieszkańcy, nawet lokal po posterunku, czekał na mundurowych. Wczesną wiosną burmistrz Elżbieta Rahnefeld przyznała, że tylko jedno z pomieszczeń zostało przeznaczone dla radnych na dyżury. Udało się. Funkcjonariusze wrócili.

– Policję widać? – pytamy pierwszą napotkaną mieszkankę Szlichtyngowej. – Taaak! Pewnie, jak najbardziej ich widać. Jest tu ich trochę – odpowiada z przekonaniem Edyta Markiewicz. - Nie widać z kolei, żeby były tu jakieś bójki czy rozróby na rynku – dodaje kobieta.

Kolejna spotkana osoba i podobne pytanie. – Tak, czasami ich widzę, jak parkują w rynku – przytakuje Natalia Góral. – Są, pojawiają się. Jak nie było posterunku to w ogóle ich nie było, więc zmiana ogólnie na plus – wyjaśnia. – Nie wiem ilu ich tu pracuje. Wiem tylko, że mają tu dyżury rano i popołudniu od poniedziałku do piątku. Więc właśnie mniej więcej w tych godzinach ich widać. Przydałoby się jeszcze coś wieczorami. Mieszkam niedaleko miejsca, gdzie zrobiono taką rzekomą kawiarenkę, więc tam przez całe wakacje były hałasy – mówi pani Natalia.

Po tym, jak posterunek zaczął działać udało się dopasować terminy potencjalnych uczestników uroczystości otwarcia. I tak do Szlichtyngowej w poniedziałek mają przyjechać: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, a także Komendant Główny Policji, Komendant Główny Straży Pożarnej, Komendant Główny Straży Granicznej oraz Wojewoda Lubuski.

Zamknięte ulice
Już w niedzielę w nocy, od godziny 22.00 wyłączone z możliwości parkowania zostały ulice:

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.