Policjant postrzelił nastolatka po pościgu

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Dariusz Brożek

Policjant postrzelił nastolatka po pościgu

Dariusz Brożek

Uciekając przed policją, kierowca hurtowo łamał przepisy.

W sobotę, 20 sierpnia, po południu na rogatkach wsi Stary Dworek w powiecie międzyrzeckim rozegrały się sceny jak z gangsterskiego filmu. Policyjny pościg za volkswagenem polo zakończył się na ściernisku, a jego ostatnim akordem był nóż rzucony w kierunku policjanta oraz pięć wystrzałów, oddanych przez stróża prawa ze służbowego pistoletu. Jeden z pocisków trafił uciekającego kierowcę w stopę. Ranny trafił do szpitala. Ma zaledwie 16 lat.

Pościg zaczął się w Skwierzynie. Około godz. 15 policjanci zwrócili uwagę na granatowego volkswagena, jadącego bez tablic rejestracyjnych. Chcieli go skontrolować. Kierowca zamiast się zatrzymać, wcisnął pedał gazu i zaczął uciekać. Pędził wąskimi, osiedlowymi uliczkami z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. Piesi i rowerzyści uciekali, gdzie pieprz rośnie, natomiast kierowcy innych samochodów - chcąc uniknąć czołowego zderzenia z piratem - zjeżdżali na pobocza.

- Kierujący volkswagenem polo popełnił szereg wykroczeń drogowych. Stwarzał ogromne zagrożenie dla innych kierowców oraz rowerzystów i pieszych – zaznacza sierż. sztab. Tomasz Bartos z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Kierujący volkswagenem polo popełnił szereg wykroczeń drogowych

Pościg nagrała kamera zamontowana w policyjnym radiowozie. Film będzie jednym z dowodów w prowadzonym postępowaniu. Zasadność użycia przez policjanta pistoletu prokuratura weźmie pod lupę w odrębnym śledztwie. – Postępowanie w sprawie użycia broni prowadzić będzie prokuratura z innego powiatu – dodaje prokurator Tomasz Chechła z Prokuratury Rejonowej w Międzyrzeczu. Kierowca i jego pasażer są nieletni, dlatego za piracki rajd rozliczeni zostaną przez sąd rodzinny. Uciekając passatem na wschodnich rogatkach wsi Stary Dworek zjechali w pole. Po kilkunastu metrach ścigane polo zatrzymało się na ściernisku, a kierowca i jego pasażer zaczęli uciekać pieszo. Jeden z goniących ich policjantów oddał trzy strzały ostrzegawcze. Wtedy kierowca rzucił w niego nożem. Policjantowi nic się nie stało. Dwukrotnie wystrzelił w kierunku szesnastolatka. Jeden z pocisków trafił go w stopę.

Ranny nastolatek został przewieziony do szpitala w Gorzowie, gdzie pilnują go policjanci. Jego kolega trafił do policyjnej izby dziecka. Pojazd trafił na policyjny parking. Jak poinformował nas w sobotę nadzorujący postępowanie w tej sprawie prok. Tomasz Chechła z prokuratury rejonowej w Międzyrzeczu, polo miało pozacierane numery identyfikacyjne. Stróże prawa usiłują ustalić pochodzenie pojazdu. – Prowadzimy czynności, których celem jest wyjaśnienie okoliczności tego zdarzenia – dodaje prok. Chechła.

Volkswagen nie miał też tablicy rejestracyjnej, na co zwrócili uwagę funkcjonariusze drogówki, którzy w sobotę około 15.00 patrolowali ulice Skwierzyny. Chcieli zatrzymać pojazd, ale kierowca zaczął uciekać. W terenie zabudowanym szarżował z prędkością ponad 100 km/h. Jechał nawet po chodniku. Pędził osiedlowymi uliczkami, potem zjechał na drogę do Starego Dworka. - Stwarzał zagrożenie – zaznacza sierż. sztab. Tomasz Bartos z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Kierowca i jego pasażer są mieszkańcami gminy Skwierzyna. Obaj są nieletni, dlatego zostaną rozliczeni przez sąd rodzinny. Mogą zostać objęci dozorem kuratora lub trafić do ośrodka wychowawczego.

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.