Polowania z udziałem dzieci. Kontrowersyjne zmiany w polowaniach. Dotyczą m.in. udziału dzieci i korzystania z urządzeń termowizyjnych

Czytaj dalej
Fot. Wolosz Sebastian
Igor Chudziński

Polowania z udziałem dzieci. Kontrowersyjne zmiany w polowaniach. Dotyczą m.in. udziału dzieci i korzystania z urządzeń termowizyjnych

Igor Chudziński

Czy polowania z udziałem dzieci będą możliwe? 20 września weszły w życie zmiany w rozporządzeniu ministra środowiska dotyczące polowań. Część nowych zapisów budzi kontrowersje. Zmiany pozwolą na udział nieletnich w niektórych etapach polowania, jak również na wykorzystanie urządzeń termowizyjnych.

Ustawa o prawie łowieckim z marca 2018 roku zakazuje udziału nieletnich w polowaniach. Zmiana rozporządzenia ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, która weszła w życie 20 września, uchyla jednak boczną furtkę. Doprecyzowuje bowiem, że rozpoczęcie polowania zbiorowego następuje dopiero z chwilą zajęcia pierwszego stanowiska przed pierwszym naganianiem zwierzyny (odprawa odbywa się przed pierwszą nagonką), a przerwy w trakcie zbiórki nie są polowaniem.

Polowania z udziałem dzieci

Tak ujęta definicja polowania zbiorowego oznacza, że dzieci będą mogły uczestniczyć w zbiórce myśliwych na początku polowania jak również w przerwach w trakcie zbiórki.

Zobacz też: Myśliwi przeciwko zakazowi uczestniczenia dzieci w polowaniach. Chcą jego zniesienia, bo brak dzieci na polowaniach "osłabia więzi rodzinne"

Przedstawiciele myśliwych nie widzą nic złego we wprowadzonych zmianach, co więcej dążą do zmiany przepisów w taki sposób, aby nieletni mogli uczestniczyć w polowaniu.

- Polski związek łowiecki zbiera podpisy pod inicjatywą zmian w ustawie o prawie łowieckim tak, by nieletni mogli brać udział w polowaniu. Moim zdaniem nie powinno się ograniczać prawa rodziców do decydowania o tym, na co mogą pozwolić dzieciom. Pozbawia się przez to rodziców możliwości spędzenia czasu z dziećmi - argumentuje Michał Kolasiński, instruktor w poznańskim Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego

Dodaje również:

- Należy pamiętać, że polowanie to nie tylko zabijanie zwierząt, ale również tropienie i poznawanie przyrody. Dużo większe szkody mogą wyrządzić psychice dzieci krwawe gry komputerowe niż udział w polowaniu. Polowanie uczy tego, jakie nieodwracalne szkody może spowodować broń np. nóż.

Zmiany w prawie łowieckim: możliwość wykorzystania urządzeń termo- i noktowizyjnych

Kontrowersje wzbudza również zapis dotyczący legalizacji stosowania celowniczych urządzeń termo- i noktowizyjnych do polowań na dziki w nocy w całym kraju.

Zdaniem Michała Kolasińskiego ta zmiana jest związana z afrykańskim pomorem świń (ASF). Celem jest ograniczenie populacji dzików (docelowo do 1 dzika na 1000 ha). Należy doprecyzować, że dzik nie jest głównym roznosicielem ASF.

Przeciwdziałaniu ASF ma służyć także rozszerzenie definicji polowania indywidualnego o polowanie wykonywane przez jednego myśliwego z psem lub psami (polowanie w ten sposób na dziki może się odbywać od 15 sierpnia do 31 stycznia) oraz – w przypadku polowania na dziki – przy udziale jednego naganiacza lub podkładacza z psem.

Inne ważne zmiany dotyczą: dopuszczenia polowań na zwierzynę wsiedloną nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej wypuszczenia do łowiska, obowiązku sporządzania przez prowadzącego polowanie zbiorowe listy psów oraz osób towarzyszących, które biorą udział w polowaniu oraz uzależnienia obecności psów na stanowisku myśliwego na polowaniu zbiorowym od zgody prowadzącego.

Igor Chudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.