Polscy łowcy burz ostrzegają przed nawałnicami

Czytaj dalej
Fot. 123rf.com
Anita Czupryn

Polscy łowcy burz ostrzegają przed nawałnicami

Anita Czupryn

Upały się utrzymają, a to oznacza, że będą się zdarzać gwałtowne burze w różnych regionach kraju. Teraz panują dobre warunki do tworzenia się burz – mówi Piotr Żurawski, rzecznik Stowarzyszenia Łowców Burz

Ten rok jest szczególny, jeśli chodzi o burze, jakie występują na terenie naszego kraju?
Jest bardzo podobny do poprzednich lat, tylko w innych rejonach częściej występują burze. Wszystko zawsze zależy od tego, z jakiego kierunku napływają masy powietrza, zależy od sytuacji meteorologicznej nad danym regionem. Żadnych anomalii nie stwierdzamy.

Zobacz, jak tworzą się burzowe chmury

(wideo: STORYFUL/x-news)

A nie jest tak, że w ostatnim czasie tych burz jest jednak więcej, że są one silniejsze, nagłe?
Chyba wiem, do czego pani dąży, ale to nie jest dobry trop. Jak mówiłem, wszystko zależy od warunków – jeśli zdarzają się upały, to też zdarzają się nagłe i częstsze burze, ale na razie trudno powiedzieć, że jest to nietypowe. Aby stwierdzić, że w danym okresie burze występują częściej, że są gwałtowniejsze, to trzeba by kilkadziesiąt lat badań, sprawdzenia danych statystycznych ze stacji meteorologicznych, wtedy można powiedzieć, że w danym regionie zdarza się więcej burz niż w innym. A to bardzo żmudna i czasochłonna praca.

W Polsce mamy sezon burzowy.
123rf.com W Polsce mamy sezon burzowy.

Więc czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Macie prognozy na to, jak to będzie wyglądało, jeśli chodzi o pogodę?
Staramy się publikować informacje na bieżąco na temat tego, czy pojawią się burze. Publikujemy prognozę dzień przed wystąpieniem zjawisk burzowych, następnie informujemy o ostrzeżeniach na bieżąco. Nie skupiamy się na prognozach tydzień do przodu. Mogę powiedzieć, że upały się utrzymają, a to oznacza, że będą się zdarzać gwałtowne burze w różnych regionach kraju. Natura jest niezwykle zmienna, wszystko w niej dzieje się szybko, trudno więc jednoznacznie określić, jaki obszar kraju zaatakują burze. Niemniej, teraz panują dobre warunki do rozwoju burz.

Można określić najbardziej burzowe miesiące?
Burze w Polsce występują najczęściej od maja do sierpnia. Wtedy są najwyższe temperatury i często zmieniają się masy powietrza.

Zimą też się zdarzają burze, prawda?
Jak najbardziej i jest to jak najzupełniej naturalne zjawisko, a nie anomalia. Często zimowe burze są słabsze, ale jeśli związane są z głębokimi niżami, to mogą mieć gwałtowniejszy przebieg.

Jakich jeszcze nagłych zjawisk atmosferycznych, oprócz burz, możemy się spodziewać się w najbliższym czasie w Polsce?

Czytaj w magazynie „GL” z 12-13 sierpnia i w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Zobacz też: Najważniejsze informacje z lubuskiego

Anita Czupryn

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.