Polska i Chiny połączą siły

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
Leszek Rudziński

Polska i Chiny połączą siły

Leszek Rudziński

Wizyta przywódcy Chin w Polsce zaowocowała podpisaniem kilku deklaracji o wzajemnej współpracy na wielu płaszczyznach.

Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale też gospodarczym - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.
Przywódcy obu państw podpisali w poniedziałek wspólne oświadczenie dotyczące wszechstronnego strategicznego partnerstwa. Ponadto w ich obecności podpisano 13 porozumień dwustronnych, co może utorować drogę do odtworzenia dawnego szlaku jedwabnego (droga handlowa łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem).

Wśród dokumentów jest m.in. umowa o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym, memorandum (pismo dyplomatyczne przedstawiające poglądy danego państwa) o porozumieniu ws. wspólnego sformułowania założeń dwustronnego planu współpracy między rządami Polski i Chin oraz memorandum między polskim Ministerstwem Rozwoju a chińską Narodową Komisją Rozwoju i Reform ws. utworzenia Komitetu Sterującego ds. Współpracy Przemysłowej.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rozmawiał z przywódcą Chin o realizacji „jednego pasa i jednego szlaku gospodarczego”. Podkreślił, że dużą rolę we współpracy polsko-chińskiej odegra port gdański, do którego będą przybijać chińskie okręty. Wyraził także zadowolenie, że Polska stała się członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
- Mówiliśmy dzisiaj, że trzeba dokonać swoistej synergii między koncepcją jednego szlaku a polskim planem racjonalnego rozwoju. Mam nadzieję, że to poprawi nasze relacje gospodarcze. Ogromnie się cieszę z obecności przewodniczącego Chin w Polce, bo to pokazuje naszą obopólną życzliwość i wzajemne zainteresowanie - mówił prezydent.

Z kolei przewodniczący Chin Xi Jinping podkreślił, że polski prezydent zaoferował przedstawicielom jego delegacji „przemyślany program i ciepłe przyjęcie”. Przypomniał, że to pierwsza od 12 lat wizyta przewodniczącego ChRL w Polsce. - Celem mojego przyjazdu jest zacieśnianie przyjaźni i wzmacnianie obopólnego rozwoju. Dziś osiągnęliśmy szerokie porozumienie w kwestii relacji chińsko-polskich. Zgodziliśmy się na wszechstronne partnerstwo strategiczne – przekonywał Xi Jinping.

Przywódca ChRL spotkał się również z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Ta oznajmiła, że ambicją Polski jest, by program rozwoju gospodarczego przyczynił się do „jeszcze szybszego rozwoju naszego państwa”. - Rozmowy, które zostały zapoczątkowane w trakcie wizyty pana prezydenta Dudy w ChRL, są dobrym wstępem do tego, by dzisiejsze spotkania i porozumienia, które zostały już podpisane: o współpracy gospodarczej i wymianie handlowej, w następnych miesiącach i latach przeradzały się w jeszcze bardziej intensywne i konkretne działania gospodarcze - mówiła Szydło.

Przewodniczący Xi Jinping wziął również udział w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton.

Autor: Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.