Polska wyśle myśliwce do Syrii? BBN informuje, MON dementuje

Czytaj dalej
Fot. fot. Grzegorz Galasinski
Maciej [email protected]

Polska wyśle myśliwce do Syrii? BBN informuje, MON dementuje

Maciej [email protected]

Szef BBN poinformował o udziale polskich F-16 w patrolowaniu obszarów objętych konfliktem w Syrii. - Nic nam o tym nie wiadomo - twierdzi rzecznik MON

- Jesteśmy gotowi uczestniczyć w patrolach monitorujących i zgłosiliśmy cztery nasze samoloty - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w „Salonie politycznym Trójki”. - Wiem tylko o szkoleniu policji chrześcijańskiej w Syrii - ucina rzecznik MON. - Nie ma możliwości podejmowania żadnych działań bojowych. Wykluczony jest też udział naszych jednostek specjalnych - zastrzegł Bartłomiej Misiewicz.

Rzecznik MON zaznaczył, że szczegóły naszego wsparcia będą konsultowane na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, którą prezydent Andrzej Duda ma zwołać w najbliższych dniach. W zeszłym tygodniu zażądała tego PO, wskazując, że decyzja o zaangażowaniu Polski w konflikt z ISIS była błędem. Resort broni się, wskazując, że deklaracje udziału w działaniach koalicji walczącej z ISIS padły już wcześniej. Do tej pory miały one głównie charakter pomocy humanitarnej, a szef resortu 11 lutego potwierdził w Brukseli uczestnictwo Polski w działaniach koalicji obejmujących także działania rozpoznawcze i szkoleniowe - twierdzi MON.

- Informacja o wysłaniu naszych myśliwców do Syrii to nie wiążąca deklaracja, tylko propozycja - prostuje rzecznik szefa BBN Marcin Skowron, podkreślając, że wbrew intencjom słowa ministra Solocha, które padły w wywiadzie udzielonym w radiowej Trójce, wybrzmiały zbyt mocno. Poza wspomnianym wywiadem Paweł Soloch był niedostępny dla mediów.

- Jest irytujące, że pojawiają się spektakularne informacje, z których wynika więcej, niż powinno - komentuje zamieszanie wokół deklaracji o zaangażowaniu F-16 były wiceszef MON Romuald Szeremietiew. - Trzeba postępować ostrożnie, co nie oznacza, że nie stanowczo. Obawiam się podjęcia półśrodków, które będą jedynie „podniecały” przeciwnika - mówi były szef MON. Po Konferencji Bezpieczeństwa pojawiały się głosy, że prezydent i MON nie mówią jednym głosem. Teraz mogą się jeszcze nasilić. - Ten rozdźwięk jest niepokojący. Nie służy bezpieczeństwu państwa - kończy Szeremietiew.

Autor Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.