Polska zapłaci za groby weteranów wojen i powstań. Można wnosić do IPN o dofinansowanie remontu

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polskapresse
Karol Swierkot

Polska zapłaci za groby weteranów wojen i powstań. Można wnosić do IPN o dofinansowanie remontu

Karol Swierkot

Groby weteranów walk o wolność i niepodległość Polski zostały objęte szczególną ochroną państwa. Każda osoba, ale także organizacja, która opiekuje się takim grobem, ma szansę otrzymać pieniądze na remont czy budowę nagrobka. Takie prawo obowiązuje od tego roku.

W ewidencji województwa śląskiego znajduje się około trzech tysięcy miejsc pamięci. Są to nie tylko miejsca pochówków, ale także pomniki, tablice. Grobów wojennych jest ponad 800, a więc nieszczególnie dużo.

Wciąż nie doliczyliśmy się wszystkich uczestników trzech powstań śląskich, ale naukowcy szacują, że do boju poderwało się około 40-60 tysięcy osób. Ile zachowało się grobów powstańczych w województwie śląskim? Zaledwie 147. Umyka nie tylko pamięć o tamtych bohaterach, ale znikają także ślady tej pamięci.

W 2018 roku Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach wyremontowało siedem grobów powstańczych: pięć w Starym Chorzowie, dwa w Mysłowicach. W tym roku odnowiony został jeden w Starym Chorzowie, a jeszcze prace trwać będą przy czterech w Rudzie Śląskiej. Groby otrzymują podobną stylistykę, granitową formę z krzyżem. Konieczny jest napis, kim była osoba spoczywająca w tym miejscu.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karol Swierkot

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.