Polskie Kościoły mówią jednym głosem w sprawie uchodźców

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Eliza Stępień

Polskie Kościoły mówią jednym głosem w sprawie uchodźców

Eliza Stępień

We wspólnym przesłaniu w sprawie uchodźców duchowni piszą: „Nie ustawajmy w dążeniu do przezwyciężenia zaistniałego kryzysu”.

Dokument został podpisany w czwartek, 30 czerwca, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Przesłanie podpisali wszyscy zwierzchnicy Kościołów w Polsce. Duchowni, nawiązując do polskiej historii i tradycji, zwracają uwagę na to, że kraj wiele razy stawał się schronieniem dla tych, którzy musieli uciekać przed prześladowaniami.

Duszpasterze podkreślają w liście, że uwzględnienie politycznych i ekonomicznych przyczyn istniejących trudności może doprowadzić do rzeczywistej poprawy sytuacji. „Chrześcijanie powinni dążyć do współpracy z odpowiednimi organami władzy państwowej i organizacji społecznych” – piszą. Autorzy listu wskazują na potrzebę rozwoju wolontariatu, także na terenie wszystkich parafii.

Miłosierdzie jest ważne

„Zadaniem Kościołów jest wychowywanie serc, które przez konkretne czyny miłosierdzia przyjdą z pomocą cierpiącym, tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami i śmiercią” - czytamy.
Przypomnijmy, że Komisja Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski na zebraniu 5 października 2015 r. postanowiła zaapelować do Kościołów, aby wydały wspólne przesłanie w sprawie uchodźców. Temat uchodźców zdominował bowiem dyskusję publiczną w kraju.

To kolejny apel Kościołów

Wspólny tekst został zaaprobowany przez Komisję na specjalnym zebraniu 24 maja 2016 r. i w czerwcu został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski oraz przez zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. W ostatnich latach Kościoły w Polsce podpisały następujące apele: 16 stycznia 2013 r. - apel o ochronę stworzenia; 20 stycznia 2015 r. - apel o poszanowanie i świętowanie niedzieli.

Autor: Eliza Stępień

Eliza Stępień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.