Pomnik Papuszy odzyskał tablicę. Tylko co się stało z poprzednią i innymi?!

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Artur Szymczak

Pomnik Papuszy odzyskał tablicę. Tylko co się stało z poprzednią i innymi?!

Artur Szymczak

- Trzeba mieć nie po kolei w głowie, żeby takie rzeczy robić! Pewnie to złomiarze – pan Jan z ul. Garbary w Gorzowie komentuje okradanie pomników.

W mieście masowo giną tablice pamiątkowe, medaliony z obelisków czy elementy pomników. Chyba najczęściej okradany jest pomnik gorzowskiego oryginała Szymona Giętego przy Parku 111. - Gdy tędy przechodzę, to zastanawiam się, czy fajerka jeszcze będzie - mówi pani Iwona ze Staszica.

We wtorek, 2 sierpnia, fajerka znowu zniknęła. Już chyba trzeci raz w 12-letniej historii pomnika. Ucierpiał też Zacharek na bulwarze. Charakterystyczny pomnik (Paweł Zacharek siedzi w łodzi, którą „woził” gorzowian przez Wartę) stracił tablicę.

Podobny los spotkał pomnik cygańskiej poetki Papuszy w parku Wiosny Ludów. Za odtworzenie tablicy miasto zapłaciło właśnie 5 tys. zł (tablicę zamontowano w poniedziałek), ale to nie koniec wydatków na "naprawianie" pomników. W kolejce czeka obelisk poświęcony poetce i pisarce Irenie Dowgielewiczowej i Egometowi Brahtzowi - twórcy gorzowskich parków. Z obu skradziono medaliony. Za nie i za tablicę poświęconą pierwszej gorzowskiej podstawówce im. Konopnickiej (ul. Strzelecka) miasto zapłaci prawie 4 tys. zł.

Ile trzeba będzie wydać na popiersie pierwszego powojennego prezydenta miasta Zenona Bauera (to chyba najbardziej skandaliczna kradzież w ostatnim czasie) - tego Towarzystwo Miłośników Gorzowa jeszcze nie wie.

- Sprawdzano m.in. skupy złomu i punkty, w których skradzione elementy mogły zostać przetworzone. Przeglądano nagrania z kilkunastu kamer monitoringu. Przesłuchano osoby, które mogły mieć związek ze zdarzeniami - mówi st. sierż. Grzegorz Jaroszewicz z zespołu prasowego lubuskiej policji.

Sprawy zostały umorzone, ale Jaroszewicz mówi, że policjanci nie odpuszczą i będą szukać złodziei.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.