Pomnik Sapera stanie za pół roku

Czytaj dalej
Fot. Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka

Pomnik Sapera stanie za pół roku

Grażyna Szyszka

Do czerwca przyszłego roku na placu Sapera w Głogowie powinien stanąć... pomnik Sapera. W tej chwili w miejscu tym trwają pierwsze prace remontowe.

Z placu w pobliżu zamku zniknęło część drzew i krzewów. Ciężki sprzęt rozkopał też nieckę działającej tam od wielu lat fontanny. Tak wygląda w tej chwili plac Sapera, na którym ma stanąć Pomnik Sapera. Wykonuje go głogowska firma Instal. – Obecnie roboty polegają na usunięciu drzewostanu, rozbiórce starej fontanny i zakładaniu kabla oświetleniowego – informuje nas Marta Dytwińska - Gawrońska z urzędu miasta. – Natomiast roboty tzw. nawierzchniowe mają być prowadzone w przyszłym roku.
Według planów pomnik powinien stanąć do końca czerwca, a koszt całej inwestycji wyliczono na ponad 500 tys. zł.

Plac ma być między innymi miejscem na wojskowe uroczystości

Przypomnijmy, że z inicjatywą postawienia monumentu wystąpił do rady miasta ppłk Marek Baraniak z koła Stowarzyszenia Saperów Polskich. Ma on upamiętniać żołnierzy wszystkich jednostek inżynieryjnych, które stacjonowały w powojennym Głogowie, a było ich w sumie osiem.
Plac ma być między innymi miejscem na wojskowe uroczystości. W 2012 r. ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę pomnika. Sprzedawano m.in. okolicznościowe, opatrzone hologramem cegiełki.

Na placu, gdzie roboty trwają w najlepsze, rosną już drzewka sadzone od kilku lat przez głogowian - uczestników imienin Jana - imprezy organizowanej przez „Tygodnik Głogowski”, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Jana Hłubowskiego z Bytomia Odrzańskiego. Każda z roślin posiada specjalną tabliczkę z nazwą sadzonki, datą oraz nazwiskiem darczyńcy.

Grażyna Szyszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.