Pomóżmy Bartkowi uwięzionemu w ciele

Czytaj dalej
Fot. Fot. archiwum rodzinne
Małgorzata Trzcionkowska

Pomóżmy Bartkowi uwięzionemu w ciele

Małgorzata Trzcionkowska

Bartek Tomczak ma 24 lata. 13 lat temu, podczas kąpieli na Gryżycach, prawie utonął. Przez ponad 30 minut był pod wodą

Przed wypadkiem w 2003 r. Bartek był wesołym, rezolutnym i bardzo zdolnym uczniem Szkoły Podstawowej nr 2.

Jego życie całkowicie zmieniło się latem. Gdy kąpał się w stawie na Gryżycach. Było głośno, było mnóstwo ludzi, ale nikt nie zauważył, gdy zniknął pod wodą. Został wyciągnięty dopiero po ponad 30 minutach.

Wypadek spowodował poważne uszkodzenie centralnego układu nerwowego, zespół pniowy po niedotlenieniu mózgu, porażenie czterokończynowe. Chłopiec nie ma odruchu połykania ani odkrztuszania.

Do życia potrzebuje specjalistycznego sprzętu. Do tego cierpi na bardzo silne przykurcze kończyn. Potrzebuje intensywnej i ciągłej rehabilitacji w domu i w specjalistycznych ośrodkach.

- Bartek jest naszym uczniem ostatni rok - mówi Kazimiera Ziobrowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. - Bardzo chcemy mu pomóc i wesprzeć jego rodzinę. Dlatego organizujemy szereg imprez dla Bartka. W tym roku rodzina nie otrzymała dofinansowania z PCPR do turnusu rehabilitacyjnego, który jest dla chłopca bardzo ważny. Mamy nadzieję, że jednak się uda, bo jest na liście rezerwowej.

Społeczność ośrodka bardzo prosi o pomoc dla Bartka. - Po pierwsze zbieramy plastikowe nakrętki - wylicza Wojciech Olejarz, prezes stowarzyszenia Uśmiech Dziecka. Można je przynosić do nas, na ul. X-Lecia. Oprócz tego będzie publiczna zbiórka i koncert.

- 30 kwietnia planujemy kwestę w centrum miasta - dodaje K. Ziobrowska. - Oczywiście będzie ona legalna, a wolontariusze będą wyposażeni w specjalne identyfikatory. Puszka ze zdjęciem Bartka stanie też na stałe w sklepie państwa Bochenków przy ul. Warszawskiej. 13 maja o godz. 18 w sali Familijnej Pałacu Książęcego planujemy koncert charytatywny w wykonaniu duetu gitarowego: Anita Ziobrowska i Janusz Gajda, podczas którego będziemy zbierać pieniądze. Zaś 15 maja od godz. 11 w kościele garnizonowym przy ul. Żarskiej będzie śpiewał chór Octava na rzecz Bartka. Odbędzie się też kiermasz przedmiotów wykonanych przez nauczycieli i uczniów SOSW. Wszystkie wpływy chcemy przekazać rodzinie naszego podopiecznego.

- Jestem wdzięczna za pomoc - mówi Wioletta Tomczak, mama Bartka. - Liczymy, że dzięki niej uda nam się wyjechać na turnus rehabilitacyjny. Ale potrzeb jest znacznie więcej.

Każda ilość nakrętek jest mile widziana. Jeśli ktoś ma ich dużo, to stowarzyszenie Uśmiech Dziecka może zorganizować ich transport.

Koordynatorem akcji jest Kazimiera Ziobrowska. Można się z nią kontaktować pod numerem tel. 509 589 121 lub 68 478 77 77.

Można również dokonać wpłaty bezpośredniej na specjalne subkonto Bartka: 46 1090 2558 0000 0001 2007 9878 lub przekazać swój jeden procent na KRS: 0000285814 z dopiskiem BARTEK TOMCZAK.

Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.