Pomysł na tani dom

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Pomysł na tani dom

Marek Białowąs

Fundacja "Arka" propaguje budowę małych drewnianych domków dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Fundacja Wzajemnej Pomocy "Arka" dysponuje 3 ośrodkami, w których przebywają osoby bezdomne, pragnące wyjść z uzależnienia od alkoholu lub zwyczajnie nie radzące sobie w życiu. "Arka" proponuje teraz budowę tanich domów dla osób wykluczonych.

- To pomysł profesora Zbigniewa Bacia z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przygotował projekt małych tanich domków dla osób, które chciałyby mieć swój kąt - mówi Jan Gaszewski, dyrektor "Arki". - Są to domy o konstrukcji drewnianej, dwupokojowe o powierzchni około 45 mkw. Ich budowa mogłaby się zamknąć kwotą około 50 tys. zł. Oczywiście nie licząc przy tym kosztów działki i przyłączy.

Fundacja ze swym projektem chce się wpisać w rządowy program budowy tanich mieszkań. W założeniu ma budowę 18 tanich domków na terenie swojego ośrodka w Krzywej koło Nowogrodu Bobrzańskiego. W październiku ma przedstawić swój pomysł na konferencji poświęconej wsparciu osób wykluczonych. Projekty domów prof. Z. Bacia składają się z konstrukcji drewnianej, płyt OSB, ocieplonych wełną mineralną. "Arka" porozumiała się już z jedną z firm, która może się podjąć produkcji gotowych modułów do budowy domów.

W planach mamy nauczenie budowy tych domów z elementów naszych pensjonariuszy, którzy chcą wyjść z bezdomności

- Projekt przygotowany jest dla fundacji, ale chcemy żeby skorzystali na tym i inni. Aby ktoś mógł kupić elementy i sam postawił sobie taki tani dom - dodaje Jolanta Ławicka, rzecznik prasowa "Arki". - W planach mamy nauczenie budowy tych domów z elementów naszych pensjonariuszy, którzy chcą wyjść z bezdomności. Nauczą się fachu i w utworzonej brygadzie będą mogli wykonywać usługi odpłatnie. Chcemy skutecznie aktywizować tych ludzi zawodowo. Pokazać, im że mogą sobie poradzić w życiu.
Pierwszy z takich domów nazywanych Bać - Arkami jest już w trakcie budowy w Krzywej. Stawiają go, jako wzór, studenci profesora Bacia. Kolejne powstaną może już przy udziale mieszkańców ośrodka, w którym dziś w trzech remontowanych poniemieckich domach mieszka blisko 40 osób. Jest pomysł, aby w stawianych tam Bać - Arkach zamieszkały samotne matki z dziećmi oraz bezdomni seniorzy. "Arka" chce zainteresować swoim pomysłem samorządy, szuka źródeł finansowania na rozwinięcie projektu.

Fundacja "Arka" powstała w 2008 r. Posiada trzy filie: w Bogatyni, Krzywej i Zielonej Górze. W swoim statucie deklaruje m.in. wsparcie dla osób wykluczonych społecznie.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.