Pomysł na tani dom

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Pomysł na tani dom

Marek Białowąs

Fundacja "Arka" propaguje budowę małych drewnianych domków dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w Nowogrodzie Bobrzańskim.

Fundacja Wzajemnej Pomocy "Arka" dysponuje 3 ośrodkami, w których przebywają osoby bezdomne, pragnące wyjść z uzależnienia od alkoholu lub zwyczajnie nie radzące sobie w życiu. "Arka" proponuje teraz budowę tanich domów dla osób wykluczonych.

- To pomysł profesora Zbigniewa Bacia z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przygotował projekt małych tanich domków dla osób, które chciałyby mieć swój kąt - mówi Jan Gaszewski, dyrektor "Arki". - Są to domy o konstrukcji drewnianej, dwupokojowe o powierzchni około 45 mkw. Ich budowa mogłaby się zamknąć kwotą około 50 tys. zł. Oczywiście nie licząc przy tym kosztów działki i przyłączy.

Fundacja ze swym projektem chce się wpisać w rządowy program budowy tanich mieszkań. W założeniu ma budowę 18 tanich domków na terenie swojego ośrodka w Krzywej koło Nowogrodu Bobrzańskiego. W październiku ma przedstawić swój pomysł na konferencji poświęconej wsparciu osób wykluczonych. Projekty domów prof. Z. Bacia składają się z konstrukcji drewnianej, płyt OSB, ocieplonych wełną mineralną. "Arka" porozumiała się już z jedną z firm, która może się podjąć produkcji gotowych modułów do budowy domów.

W planach mamy nauczenie budowy tych domów z elementów naszych pensjonariuszy, którzy chcą wyjść z bezdomności

- Projekt przygotowany jest dla fundacji, ale chcemy żeby skorzystali na tym i inni. Aby ktoś mógł kupić elementy i sam postawił sobie taki tani dom - dodaje Jolanta Ławicka, rzecznik prasowa "Arki". - W planach mamy nauczenie budowy tych domów z elementów naszych pensjonariuszy, którzy chcą wyjść z bezdomności. Nauczą się fachu i w utworzonej brygadzie będą mogli wykonywać usługi odpłatnie. Chcemy skutecznie aktywizować tych ludzi zawodowo. Pokazać, im że mogą sobie poradzić w życiu.
Pierwszy z takich domów nazywanych Bać - Arkami jest już w trakcie budowy w Krzywej. Stawiają go, jako wzór, studenci profesora Bacia. Kolejne powstaną może już przy udziale mieszkańców ośrodka, w którym dziś w trzech remontowanych poniemieckich domach mieszka blisko 40 osób. Jest pomysł, aby w stawianych tam Bać - Arkach zamieszkały samotne matki z dziećmi oraz bezdomni seniorzy. "Arka" chce zainteresować swoim pomysłem samorządy, szuka źródeł finansowania na rozwinięcie projektu.

Fundacja "Arka" powstała w 2008 r. Posiada trzy filie: w Bogatyni, Krzywej i Zielonej Górze. W swoim statucie deklaruje m.in. wsparcie dla osób wykluczonych społecznie.

Marek Białowąs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.