Poprawa pogody od piątku, ale upały wrócą w sierpniu. Będzie parno, wystąpią intensywne burze (ROZMOWA)

Czytaj dalej
Alicja Zboińska

Poprawa pogody od piątku, ale upały wrócą w sierpniu. Będzie parno, wystąpią intensywne burze (ROZMOWA)

Alicja Zboińska

Z Jarosławem Turałą z Polskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Meteorologii, o pogodzie na resztę wakacji, rozmawia Alicja Zboińska

Długo jeszcze będziemy moknąć?

Do końca tygodnia opady powinny ustąpić, a pogoda zacznie się poprawiać już od piątku. Do tego czasu jednak czekają nas silne opady deszczu.

Co się stało z upałami, które miały nam towarzyszyć przez całe wakacje? Tak przynajmniej wynikało z prognoz na lato...

Na razie upały nie wrócą. Po weekendzie temperatura nieco wzrośnie i przekroczy 25 stopni Celsjusza. Będzie się jednak utrzymywała duża wilgotność, czyli będzie parno.

Odwołujemy więc upalne lato?

Po raz kolejny sprawdza się stara śpiewka, że lipiec u nas jest mokry, a sierpień i wrzesień piękne. Początek lipca na to nie wskazywał, było upalnie, można natomiast powiedzieć, że teraz pogoda wraca do normy. Upały do nas wrócą, zaczną się w sierpniu, będzie gorąco, temperatury przekroczą 33 - 35 stopni Celsjusza. Będą temu towarzyszyły nawałnice i inne niebezpieczne zjawiska meteorologiczne.

Skoro nie możemy się opalać, to może powinniśmy wybrać się na grzyby?

Najlepiej za tydzień albo półtora tygodnia, przynajmniej w naszym województwie. Wówczas ściółka będzie odpowiednio nasycona wodą, a noce są ciepłe, czyli grzyby będę miały idealne warunki. Spodziewam się wysypu właśnie za tydzień, półtora tygodnia. W innych regionach kraju sytuacja jest zróżnicowana, na grzyby można się wybrać do województwa podkarpackiego, tam już rosną.

Może da się gdzieś uciec przed deszczem czy pogoda dokucza zarówno w górach jak i nad morzem?

Pada wszędzie, najlepsza sytuacja panuje na krańcach zachodnich, ale to się niebawem zmieni i tam deszcz zacznie bardziej dokuczać. Już w środę natomiast zacznie się poprawiać sytuacja na Warmii i Mazurach.

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.