Porządkują plaże

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Porządkują plaże

Alicja Kucharska

Powiat Świebodzin. Na plażach gminnych trwają prace, które pozwolą na możliwie najlepsze przyjęcie urlopowiczów. Co się zmieni na kąpieliskach?

Zagospodarowanie plaży w Wilkowie przez gminę okazało się strzałem w dziesiątkę. W upalne dni brakuje tam miejsca. Plaża jest popularna zwłaszcza wśród mieszkańców Świebodzina.

Większe inwestycje przeprowadzono na plaży w ubiegłym roku: powstało boisko do siatkówki plażowej, zakupiono urządzenia do rekreacji, a także odnowiono pomost. W tym roku plażę czekają drobne naprawy. Zostanie uzupełniony piasek, a dno wyczyszczone. Obok pomostu stanie nowa tablica z regulaminem. Ostatnia została zniszczona przez wandali jeszcze zimą. Tak jak w ubiegłym roku nie zabraknie ślizgawek, toi-toiów, koszy na śmieci oraz punktu gastronomicznego. – Kąpielisko ruszy w ostatni weekend czerwca. Od godziny 10.00 – 18.00 plaża będzie strzeżona przez dwóch ratowników. Wstęp bezpłatny – to także pozostaje bez zmian. W najbliższym czasie plaża w Wilkowie zostanie zgłoszona do sanepidu jako miejsce przeznaczone do kąpieli – wyjaśnia Jarosław Aszakiewicz ze świebo-dzińskiego OSiR i dodaje: jeśli znajdzie się osoba chętna do prowadzenia wypożyczalni sprzętu pływającego, to jesteśmy w stanie wydzierżawić teren pod tę działalność.


Zagospodarowanie plaży w Wilkowie przez gminę okazało się strzałem w dziesiątkę

Joanna Bohuszko z urzędu miejskiego poinformowała, że gmina zaplanowała także utworzenie niestrzeżonego miejsca wyznaczonego do kąpieli w Nowym Dworku na byłej plaży Polskiej Wełny. – Miejsce zostanie wyposażone w pojemniki na odpady, toi-toia, dwa urządzenia zabawowe, ławki oraz oznakowanie odpowiednią tablicą. Teren zostanie wyrównany, wykoszony, a piasek uzupełniony – powiedziała J. Bohuszko. Na ten cel zabezpieczono 15 tysięcy złotych. W czerwcu plaża będzie już funkcjonować.

Gmina Skąpe ma swojej pieczy 3 miejsca przeznaczone do kąpieli: dwie w Niesulicach, jedną w miejscowości Łąkie. Na wszystkich pojawią się kosze na śmieci i toi toye. Na plaży tzw. policyjnej połowa pomostu zostanie gruntownie odnowiona. Prace już trwają. Na dwóch gminnych niesulickich plażach o bezpieczeństwo wypoczywających również w tym roku zadbają ratownicy.
Ruszyła się także sprawa przepustu łączącego jezioro z kanałem, która w efekcie pozwoli na przeprawę sprzętu pływającego kanałem i podziwianie uroków kanału Ołobok. Być może jeszcze w wakacje uda się zrealizować inwestycje.


Kąpielisko ruszy w ostatni weekend czerwca. Będzie strzeżone przez ratowników

W Lubrzy duże letnie inwestycje zostały wykonane w ubiegłym roku. Zagospodarowano plażę „Przylep”, gdzie wybudowano nowy pomost oraz siłownię plenerową. Ponadto prace nie ominęły plaż w Krzeczkowie i Przełazach. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 470 tysięcy złotych.

Tegoroczne przygotowania do sezonu letniego trwają od początku kwietnia. W zasobach gminy jest sześć miejsc przeznaczonych do kąpieli. – W każdym z tych miejsc ustawione zostały kosze na śmieci. Dodatkowo na plażach „Goszcza”, „Przylep” oraz plażach w Nowej Wiosce i Krzeczkowie uporządkowano linię brzegową i został dowieziony piasek – wyjaśnił Krzysztof Rosiński, inspektor ds. promocji gminy.

Środki przeznaczone na przygotowanie plaż do sezonu letniego i utrzymanie porządku to 16 tysięcy złotych.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.