Posłanka pyta: Nie będzie TVP Gorzów ani Radia Zachód?

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Posłanka pyta: Nie będzie TVP Gorzów ani Radia Zachód?

Jarosław Miłkowski

- Co z radiem Gorzów i radiem Zielona Góra? Czy to zapowiedź ich likwidacji? - pytała w poniedziałek na konferencji prasowej posłanka PO Krystyna Sibińska.

Skąd biorą się obawy posłanki? Kilka dni temu zobaczyła ona na Facebooku profil Krzysztofa Czabańskiego. Jest on pełnomocnikiem rządu ds. reformy mediów publicznych i 4 grudnia zaprezentował „na fejsie” pierwszą stronę projektu ustawy o mediach publicznych.

PiS, który przygotowuje nową ustawę, chce powołać na mocy tego dokumentu, tzw. media narodowe. Ma nimi być TVP, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa.

Projekt - podkreślmy: tylko pierwszej strony - opublikowany przez Czabańskiego mówi, że narodową rozgłośnią lokalną w województwie lubuskim będzie... radio Zielona Góra. Czy to pomyłka?

W tym samym projekcie jest też mowa o tym, że radio Opole będzie nadawało dla Warmińsko-Mazurskiego...

Dziś radiem regionalnym w naszym województwie jest radio Zachód, do którego należą też dwie miejskie rozgłośnie w obu stolicach Lubuskiego. - Rodzi się więc pytanie: a co z radiem Gorzów i radiem Zielona Góra. Czy to zapowiedź ich likwidacji? - dopytuje posłanka.

Sibińska zastanawia się też, czy PiS nie zamierza iść jeszcze dalej i nie przenieść siedziby telewizji publicznej: - W obowiązującej ustawie mamy zapis redakcji w Gorzowie. Teraz TVP będzie działała w oparciu nie o ustawę, a o statut. Czy będzie próba zawłaszczenie i przeklasyfikowania TVP Gorzów na TVP Zielona Góra?

Ustawa mogłaby wejść w życie od 1 stycznia 2016. Parlament jeszcze nad nią nie obradował.

Sibińska apeluje więc do Elżbiety Rafalskiej (minister rodziny, pracy i polityki społecznej) oraz Marka Surmacza (szefa OHP w Polsce), gorzowskich polityków PiS, o zwrócenie uwagi na zapisy dotyczące lubuskiego radia i telewizji: - Gorzów jest jedną ze stolic Lubuskiego i pewne instytucje powinny mieć siedzibę tam, gdzie są instytucje rządowe. To kwestia prestiżu wojewody.

Z zapowiedzi Czabańskiego - na Facebooku - wynika, że ustawa mogłaby wejść w życie od 1 stycznia 2016. Parlament jeszcze nad nią nie obradował.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.