Jarosław Miłkowski

Posłanka Sibińska: Wytrzymałość Polaków jest na pograniczu

Krystyna Sibińska jest posłanką PO z Gorzowa. Fot. Mariusz Kapała Krystyna Sibińska jest posłanką PO z Gorzowa.
Jarosław Miłkowski

– Nie protestowało nigdy tak wiele grup społecznych jak dzisiaj - mówi posłanka PO Krystyna Sibińska. Rozmawiamy z nią o nowelizacji ustawy o zgromadzeniach.

Jest sprawa, przeciwko której chce Pani protestować, a przewiduje, że nie będzie mogła?
Przykładem niech będzie sprawa konwencji antyprzemocowej. W opinii obecnego rządu jest niepotrzebna. Jeśli więc nie będziemy walczyli z przemocą, to jest bardzo niebezpieczne. I przeciwko temu trzeba protestować.

I to z tego powodu jest Pani przeciw nowelizacji ustawy o zgromadzeniach?
Trzeba protestować także dlatego, że łamie się podstawowe mechanizmy państwa demokratycznego.

Senat przyjął poprawki skreślające pierwszeństwo w organizacji manifestacji dla przedstawicieli władz publicznych oraz kościołów. To nie wystarczy?
Mnie niepokoi pierwszeństwo manifestacji cyklicznych, na które zgodę wydawać będzie wojewoda, np. miesięcznic smoleńskich.

Nowelizacją ustawy o zgromadzeniach rząd, jak mówi, chce zapewnić bezpieczeństwo. W Warszawie 11 listopada bezpiecznie w ostatnich latach nie bywało…
Należy sobie jednak zadać pytanie, dlaczego bywało niebezpiecznie. To były prowokacje organizowane lub inspirowane przez działaczy PiS-u.

Zmiana ustawy spowoduje, że ludzie chętniej będą wychodzić na ulicę?
Wytrzymałość Polaków jest na pograniczu. Protestują już przecież nie tylko KOD-owcy, ale też kobiety, pielęgniarki czy rodzice uczniów. Nigdy nie było tak szerokich protestów tak różnych grup społecznych.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.