Małgorzata Oberlan

Poszukiwacz skarbów z Torunia pod sąd! Ostry kurs wobec pasjonatów z wykrywaczami metali

Poszukiwacz skarbów z Torunia pod sąd! Ostry kurs wobec pasjonatów z wykrywaczami metali
Małgorzata Oberlan

Ach, znaleźć ten złoty pociąg, bursztynową komnatę czy przynajmniej biżuterię sprzed wieków - to marzenie wielu, którzy kupują wykrywacze metalu i ruszają szukać skarbów. Uwaga! Można skończyć jak oskarżony właśnie Mateusz R. spod Torunia.

Nawet 10 lat więzienia grozi pasjonatowi historii spod Torunia, przeciwko któremu właśnie akt oskarżenia do sądu skierowała Prokuratura Rejonowa Toruń Wschód. Ten 28-letni mężczyzna odpowie za prowadzenie poszukiwań bez zezwolenia i nieumyślne zniszczenie stanowiska archeologicznego, a także przywłaszczenie sobie znalezionych w Lubiczu Górnym zabytków "o szczególnym znaczeniu dla kultury". To ostatnie przestępstwo zagrożone jest karą nawet 10 lat więzienia.

Co się wydarzyło? Mateusz R., mieszkaniec jednej z podtoruńskich miejscowości, kocha historię i pasjonuje się tropieniem jej śladów. Poszukiwania w Lubiczu Górnym prowadził przy użyciu wykrywacza metalu. Znalazł m.in. zapinki z brązu, grot strzały od łuku z brązu i okucia. Kopał, bez koniecznego zezwolenia, na stanowiskach archeologicznych. Znaleziska zabrał do domu.

-To już kolejny taki przypadek. Ten mężczyzna również zasłaniał się nieświadomością - mówi prokurator rejonowa Izabela Oliver. - Poszukiwacze skarbów z wykrywaczami metalu często niszczą stanowiska archeologiczne, zabytki, przywłaszczają sobie znalezione dobra kultury. Łamią prawo i narażają się na naprawdę poważne konsekwencje karne.

To nie hobby, tylko przestępstwo!

Rzeczywiście, w nie tylko w okolicach Torunia spotkać można poszukiwaczy skarbów z wykrywaczami, najczęściej kupionymi przez internet. Wielu przyłapanych przez policjantów w akcji jest zszokowanych - naprawdę nie wiedzą, że dopuszczają się przestępstwa. Tymczasem w 2018 roku prawo istotnie w tej materii zaostrzono...

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.