Potrzebny prawnik? Tu pomogą za darmo!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Potrzebny prawnik? Tu pomogą za darmo!

Tomasz Rusek

Ruszył program darmowej pomocy prawnej. W Gorzowie można ją uzyskać w sześciu punktach. A w innych miastach na północy województwa?

- Czy są u was porady prawnika? Wiecie, gdzie porad udziela prawnik? Gdzie w mieście są darmowe porady? - niemal codziennie otrzymujemy w „GL” takie pytania od Czytelników. Pomagamy im, jeśli sprawa jest pilna i ważna (posiłkujemy się wówczas m.in. pomocą mec. Krzysztofa Grzesiowskiego), jednak częściej odsyłamy do centrum pomocy przy ul. Słonecznej, gdzie od lat dyżurują prawnicy. Mają tam naprawdę masę pracy.

Dla zwykłego człowieka

Od teraz będzie im lżej: w Gorzowie powstało właśnie sześć punktów darmowej pomocy prawnej. Pięć z nich prowadzi urząd miasta (przy ul. Jagiełły 7, Teatralnej 26, Walczaka 42, Wawrzyniaka 66a oraz przy Wyszyńskiego 38). Szósty jest starostwa powiatowego - mieści się w budynku przy Pankiewicza 5-7.

Prawnicy nie pomogą wszystkim. To wsparcie dla biednych, starszych i poszkodowanych

- Dobra rzecz. Jak kto bogaty, to go stać na mecenasa. Zwykły człowiek jest zdany na znajomych. Albo na dobrych ludzi. Bo kto zapłaci 100 zł za pięć minut spotkania z adwokatem? Teraz będzie można po prostu pójść i dostać poradę za darmo. Jestem za - tak program Ministerstwa Sprawiedliwości ocenia Wiesława Domirska, którą spotykamy o poranku przy ul. Teatralnej. A czemu spotykamy ją właśnie tam? Bo idziemy do jednego z takich biur, gdzie dyżurują adwokaci. Jest przy Teatralnej 26.

Pomocy prawnej w Gorzowie udzielają m.in. panie adwokat: Paulina Merda i Aleksandra Przybył. Odwiedziliśmy je w biurze przy ul. Teatralnej 26.
Tomasz Rusek Pomocy prawnej w Gorzowie udzielają m.in. panie adwokat: Paulina Merda i Aleksandra Przybył. Odwiedziliśmy je w biurze przy ul. Teatralnej 26.

Na razie spokój

W pokoju są dwie panie adwokat: Paulina Merda i Aleksandra Przybył. - Na razie zainteresowanie jest niewielkie. Wynika to pewnie z faktu, że program dopiero ruszył i niewiele osób wie, że może liczyć na darmową poradę. Przychodzą pojedyncze osoby - mówią zgodnie panie mecenas.

Do tej pory pomogły kilku osobom. - Chodziło o sprawy konsumenckie, przemoc w rodzinie, rozwód - wylicza prawniczka.
P. Merda i A. Przybył podkreślają, że osoba, która chce uzyskać poradę, musi mieć ze sobą dokument tożsamości. Na pomoc mogą liczyć gorzowianie, którzy spełniają przynajmniej jeden z warunków: mają świadczenia z pomocy społecznej; posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny; są kombatantami; ofiarami represji wojennych i okresu powojennego lub weteranami; nie ukończyły 26 lat; mają więcej niż 65 lat; w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.

Tutaj też ci pomogą

Sulęcin
Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie ul. Lipowa 18b, poniedziałek - piątek 9.00 -13.00
Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych ul. Witosa 49 (budynek warsztatów mechanicznych), poniedziałek 15.00 -19.00, wtorek, środa i czwartek 13.00-17.00, piątek 9.00-13.00.

Słubice
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słubicach, Sienkiewicza 28, poniedziałek, środa 15.00-19.00, wtorek, czwartek, piątek 9.00-13.00.

Kostrzyn nad Odrą
Europejskie centrum spotkań oraz Kostrzyńskie Centrum Wspierania Biznesu, Fabryczna 5, poniedziałek, środa, piątek 9.00-13.00.

Skwierzyna
Dom Pomocy Społecznej, Przemysłowa 42, poniedziałek - piątek 8.00-12.00.

Międzyrzecz
Starostwo Powiatowe, Przemysłowa 2, poniedziałek - piątek 10.00-14.00.

Strzelce Krajeńskie
Starostwo Powiatowe, ul. Wyszyńskiego 7, poniedziałek 13.00- 17.00, wtorek, środa 11.00 -15.00, czwartek, piątek 9.00 - 13.00.

Drezdenko
Punkt obsługi prawnej, Kościuszki 31, poniedziałek, środa, piątek 9.00 - 13.00, wtorek, czwartek 14.00 - 18.00.

Witnica
Urząd Miasta i Gminy, ul. Krajowej Rady Narodowej 6; wtorek, czwartek 9.00-13.00.

(wszystkie punkty w Lubuskiem, w tym te w mniejszych miejscowościach, znajdziecie na www.ms.gov.pl)

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.